Ze względu na właściwości lecznicze ale także, na atrakcyjny korzenny, lekko gorzki smak jest wspaniałym dodatkiem do wiosennych kuracji oczyszczających, jego listki są znakomitym środkiem wzmacniającym, przyspieszającym przemianę materii, rewitalizującym i regulującym trawienie - nic więc dziwnego, że jedzenie ich zaleca się osobom mającym problemy z niedostatecznym wydzielaniem żółci i złym wydzielaniem soków trawiennych.
Stosowanie tego chwastu jako przyprawy kuchennej poleca się również przy skłonnościach do stanów zapalnych błony śluzowej żołądka i częstych infekcji dróg moczowych.
 Lekko korzenne w smaku, o przyjemnym zapachu listki były niezwykle popularną przyprawą w kuchni naszych prababek; świeże listki bluszczyka kurdybanka podnosiły smak kartoflanki, jajecznicy, zapiekanek z resztek pieczonych lub wędzonych mięs; nadawały nowy, ciekawy smak bryndzy, pastom serowym, sałatkom, omletom, gotowanym ziemniakom i makaronom. Gotowano je jak szpinak i przyrządzano z nich sosy. Zarówno świeże jak suszone listki stanowiły doskonałą przyprawą do mielonych kotletów, faszerowanych ziemniaków, pasztetów, duszonych warzyw czy zup jarzynowych. Listki kurdybanka należy suszyć powoli i stopniowo a później przechowywać w ciemnych szczelnie zamkniętych naczyniach. Prawidłowo wysuszone szarozielone listki długo utrzymują miły aromat i korzenny smak.
Dziś, być może dlatego że rośnie tak powszechnie „przestał być modny” , a szkoda.
Bluszczyk kurdybanek nie bywa uprawiany, ale ponieważ rośnie wszędzie, także w miastach dobrze jest więc wiedzieć jak wygląda, nauczyć się go rozpoznawać i wzorem naszych prababek jak najczęściej używać w naszej kuchni.
WIOSENNA SAŁATKA.
 Pęczek rzodkiewek z natką, 1 duży ogórek wąż, pęczek cebulki dymki, 2 łyżki usiekanych liści bluszczyka kurdybanka, łyżka drobniutko usiekanych liści krwawnika; pół szklanki jogurtu, 2 łyżki majonezu, sól, po szczypcie pieprzu i cukru.
Dokładnie umyte rzodkiewki i cebulkę dymkę osuszyć, rzodkiewki i cebulkę pokroić w plasterki, natkę rzodkiewki i szczypiorek drobno usiekać, dodać obranego pokrojonego w słupki ogórka, usiekane listki bluszczyka. Dokładnie wymieszać majonez z jogurtem, solą pieprzem i cukrem, zalać sałatkę, dokładnie wymieszać, posypać usiekanymi listkami krwawnika.
ZIELONA KARTOFLANKA.
400 g ziemniaków, 1 duża cebula, po 1 korzeniu pietruszki i marchewki, 3-4 ząbki czosnku, sól, pieprz, ćwierć łyżeczki mielonego kminku, szklanka drobno usiekanych listków bluszczyka kurdybanka, 5 szklanek bulionu , łyżka masła.
Obraną cebule pokroić w kostkę, obraną marchewkę i pietruszkę pokroić w cienkie słupki lub zetrzeć na jarzynowej grubej tarce. Na patelni stopić masło, zeszklić cebulę, dodać marchewkę i pietruszkę i chwile smażyć mieszając. Obrane ziemniaki umyć, pokroić w kostkę, wrzucić do garnka, dodać przesmażone warzywa , pieprz, kminek i drobno usiekane 2 ząbki czosnku, zalać gorącym bulionem, doprowadzić do wrzenia, po czym gotować na niewielkim ogniu ok. 20 minut. Dodać usiekane listki kurdybanka i usiekane ząbki czosnku, wymieszać, podgrzać, doprawić ew. solą i pieprzem.
NALEŚNIKOWY MAKARON.
2 jajka, pól szklanki mleka, ćwierć łyżeczki od kawy proszku do pieczenia, szklanka mąki, 2 łyżki usiekanych listków kurybanka, po łyżce usiekanych liści pokrzywy i szczypiorku, ćwierć łyżeczki przyprawy curry, 2 łyżki masła sól.
Dokładnie rozkłócić jajka z mlekiem i cały czas mieszając stopniowo dodawać mąkę, aż powstanie gładkie jednolite ciasto o konsystencji gęstej śmietany, dodać sól, zieleninę i stopione masło, dokładnie wymieszać. Na patelni wyprażyć łyżeczkę soli, usunąć sól, a na rozgrzaną patelnię wlewać porcje ciasta i smażyć dość grube naleśniki, a gdy przestygną, pokroić w cienkie paski. Doskonały dodatek do rosołów i czystych zup.
CHŁOPSKI OMLET.
4 duże ugotowane w mundurkach ziemniaki, pół szklanki usiekanych liści bluszczyka kurdybanka, 1 spora cebula, 100 g bekonu lub chudego wędzonego boczku, 4 jajka, sól, pieprz.
Cebulę i ziemniaki obrać, pokroić w cienkie plastry a bekon w kostkę. Dużą patelnie rozgrzać usmażyć na niej bekon, dodać cebule i chwile smażyć mieszając, po czym dodać plastry ziemniaków i smażyć 4-5 minut. Jajka rozkłócić z usiekanym bluszczykiem, solą i pieprzem, wlać na patelnię, przykryć i smażyć aż się jajka zetną.
FASZEROWANE ZIEMNIAKI.
6 dużych ugotowanych w mundurkach ziemniaków, pół szklanki drobno usiekanych listków bluszczyku, 150 g topionego serka, 100 g wędzonki (np. krotoszyńskiej), 3-4 ząbki czosnku, 1 jajko 3 łyżki masła, sól, pieprz.
Ugotowane ziemniaki przeciąć wzdłuż na pół, delikatnie wydrążyć miąższ, zostawiając cienka warstwę przy skórce. Wędzonkę drobno pokroić. Usiekany czosnek utrzeć z solą, pieprzem, masłem z topionym serkiem i wydrążonym miąższem. Dodać listki kurdybanka, wbić jajko, wyrobić masę. Tak przygotowanym farszem nadziać połówki ziemniaków, ułożyć na wysmarowanym masłem żaroodpornym półmisku, wstawić do nagrzanego piekarnika, zapiekać ok. 20 minut. Podawać z sosami lub surówkami.
Hanna Szymanderska - potrawyregionalne.pl
© JM Media. All rights reserved. |