Nalewka z cytryny

Cytryna to jedno z popularniejszych owoców cytrusowych. Pochodzi z Chin. W Europie uprawia się ją w okolicach basenu Morza Śródziemnego tj. Hiszpanii, Włoszech i Francji. Drzewa cytrynowe mogą mieć nawet 10 m wysokości, a owoce mają intensywnie żółty kolor i chropowatą skórkę. Cytryna jest wykorzystywana nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także kosmetycznym i farmaceutycznym. Jednym z popularniejszych produktów, które powstają z cytryn jest nalewka z cytryny albo cytrynówka na spirytusie.

Nalewka cytrynówka

Cytryna – co można z niej zrobić? Nalewka z cytryny jest jednym z popularniejszych produktów, do których używany jest ten owoc. Popularna jest też nalewka z cytryny i miodu. Dowiedzmy się więc jak powstaje nalewka z miodu i cytryny. Cytrynówka na miodzie ma właściwości lecznice. Wzmacnia odporność i zwalcza infekcje. 

Cytrynówka na spirytusie nalewka cytrynowa przepis

Jednym z najczęściej stosowanych składników nalewek jest nalewka cytrynówka ze spirytusem. Do przyrządzenia jej potrzeba 1,5 kg cytryn, 300 ml miodu, litr spirytusu i 0,5 l wody. Aby powstała z tych składników nalewka z cytryn na spirytusie trzeba teraz połączyć składniki. Cytryny należy wyszorować i wycisnąć z nich sok. Następnie zetrzeć skórkę z jednej cytryny i miód rozpuścić w wodzie. Kolejno, żeby powstała nalewka z cytryny na spirytusie należy wszystkie składniki, czyli spirytus z miodem i cytryną razem z wodą wymieszać w słoiku i butelce i zamknąć. Cytrynówka na spirytusie z miodem będzie najlepsza po odstawieniu na minimum dwa tygodnie. I to jest właśnie przepis na cytrynówkę na spirytusie.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Nalewka cytrynowa na spirytusie

Nalewki mogą powstawać na bazie różnych alkoholi. Może być cytrynówka na spirytusie albo cytrynówka na miodzie i spirytusie. Może też powstać cytrynówka na wódce lub cytrynówka na wódce i miodzie. Często robi się także cytrynówki z bimbru. Alternatywą dla nalewki na spirytusie cytrynówka jest przepis na cytrynówkę z wódki. Nalewka cytrynowa na wódce powstaje na bazie składników: 0,3 ml ciepłej wody, 0,15 ml cukru, 0,2 ml soku z cytryny oraz 0,25 ml wódki. Jak wymieszać produkty, żeby powstała cytrynówka nalewka z wódką? Trzeba połączyć cukier z wodą w naczyniu, a potem dodać sok z cytryny i zamieszać. Na koniec dodać wódkę i gotową nalewkę wlać do butelki. Pozostawić na minimum jedną dobę w pokojowej temperaturze, aby składniki się połączyły. Nalewka z cytryny gotowa!

Nalewka z cytrusów

Nalewka cytrynowa z miodem na spirytusie, czy na wódce to nie jedyne nalewki, które można zrobić z cytryn. Z rożnych odmian cytrusów mogą powstać ciekawe produkty, a często łączenie różnych odmian daje dodatkowy smak. Jak więc może wyglądać i smakować cytrynówka ze spirytusu w połączeniu z innymi owocami cytrusowymi? Składniki mogą być następujące: 1,5 pomarańczy, 1,5 pomarańczy czerwonej, mandarynka, limonka, 0,5 cytryny, 0,5 grapefruita czerwonego, 75 ml wody, 75 g cukru trzcinowego, 250 ml spirytusu.

Cytrynówka na spirytusie przepis z dodatkami

Jak więc połączyć składniki, aby wyszła cytrynówka ze spirytusu przepis z dodatkowymi owocami? Owoce należy dokładnie wyszorować i sparzyć. Wycisnąć sok i przelać go do słoika. Zagotować wodę z cukrem. Po ostudzeniu połączyć z sokiem z owoców. Dodać spirytus i odstawić na dwa dni w zamkniętym słoiku. Po dwóch dniach można nalewkę przecedzić i odlać do butelek. Po zakorkowaniu odstawić w ciemne miejsce, aby dojrzała.

Jak dosłodzić nalewkę?

Gdy okaże się, że zrobiona nalewka jest na mało słodka można ją dosłodzić dodając syrop cukrowy. Syrop może być z dodatkiem alkoholu lub bez w zależności od upodobań smakowych.

Wódka z cytryną

Z cytryn można robić nie tylko nalewki, ale również inne ciekawe produkty. Można stworzyć drinka z wódki i cytryny. Potrzebujemy do tego 20 ml wódki, 12 ml soku z cytryny i 15 ml syropu cukrowego. Składniki należy wymieszać w shakerze  z lodem i przelać do szklanek ze świeżym lodem.

Macerowanie nalewki

Maceracja nalewki jest bardzo ważnym etapem w produkcji każdej nalewki. Jest to proces zmiękczania i ekstrakcji owoców lub ziół poprzez zalewanie ich alkoholem. Uzyskany produkt nazywa się nalewem. Proces maceracji trwa zazwyczaj od 2 do 6 tygodni. Po tym czasie powstały roztwór warto przefiltrować.

Nalewka z rodzynek

Z nalewkami można dużo eksperymentować. Można na przykład stworzyć nalewkę z rodzynek i połączyć ją z sokiem z wiśni i skórką cytrynową. Przykładowy przepis może wyglądać następująco: szklanka spirytusu, szklanka soku z wiśni, pól szklanki rodzynek, skórka otarta z pomarańczy, skórka otarta z dwóch cytryn i 1/4 szklanki koniaku.

Jak połączyć składniki?

Do połączenia składników najpierw należy wyszorować cytrusy, sparzyć je i zetrzeć skórkę. Wlać do słoika spirytus i dodać skórki z pomarańczy i cytryn. Wymieszać wszystkie składniki i odstawić w ciemne i chłodne miejsce na około 8 tygodni. Rodzynki należy sparzyć wrzątkiem i odcedzić, a następnie zalać koniakiem. Przykryć i odstawić na 60 minut. Koniak wlać do nalewki i wymieszać i odstawić na kolejne 2 miesiące. Po tym czasie przefiltrować, rozlać do butelek i odstawić na kolejne kilka miesięcy.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *