Legumina

Legumina jest słodkim deserem, którego warto spróbować. Były czasy kiedy jego popularność była bardzo wysoka i pojawiał się na większości polskich stołów. Leguminę można przygotować z kaszy manny, kaszy jaglanej, a nawet galaretki. Jak wykonać ten deser?

Legumina co to jest?

Legumina jest słodkim deserem, który robi się z mąki lub z jajek. Można ją stworzyć także z kaszy manny lub jaglanej. Legumina zazwyczaj występuje w postaci budyniu lub puddingu. Do stworzenia leguminy można połączyć kilka dodatków, co daje różnorodność smaków. W związku z tym legumina powinna przypaść do gustu każdemu. Wystarczy spróbować różnych wersji tego deseru. Deser ten można przygotować w wersji tradycyjnej lub nowoczesnej.

Legumina skąd pochodzi pomysł na ten deser?

Legumina pojawiała się już w książkach kucharskich z końca XIX i początków XX wieku. Już wtedy przygotowywano różne desery określane mianem legumin. W książkach kucharskich do legumin zaliczano następujące słodkie potrawy: budynie, omlety, kluski, makaron z twarogiem, suflety, racuchy, pierogi owocowe, musy, galaretki, naleśniki, czy budynie. Za leguminy uważano też zupy owocowe. Słowo legumina wywodzi się z łaciny. W liczbie pojedynczej: legumen, w liczbie mnogiej: legumina. Początkowo słowo to określano jako jarzyny oraz artykuły spożywcze typu kasza, groch, czy mąka. Po czasie nazwa ta przyjęła się jako określenie potrawy mącznej.

Z czego powstaje legumina?

Początkowo leguminy były podawane jako deser poobiedni. Czasem także podawano je w zastępstwie dania głównego. Na leguminę klasyczną mogli pozwolić sobie wszyscy, niezależnie od sytuacji materialnej, dlatego danie przygotowane z tanich i łatwo dostępnych składników cieszyło się dużą popularnością. Obecna forma leguminy różni się od tej pierwotnej. Współcześnie deser ten zawiera wiele dodatków. Do leguminy często dodawane są owoce, przyprawy jak np. cynamon. Można ją podawać także z sosem. Legumina tradycyjna składała się z jajek i kaszy manny, która często była zastępowana także kaszą jaglaną.

Legumina przepis

Legumina może być przygotowana z kaszy manny. Jest to łatwy i szybki do wykonania deser. Można go zrobić w niecałe pół godziny.

Składniki potrzebne do jej wykonania to:

  • mleko
  • śmietana kremówka
  • kasza manna
  • opakowanie cukru wanilinowego
  • cukier

Składniki można łączyć w różnych proporcjach. Na około 3 porcje potrzebna jest szklanka mleka, pół szklanki śmietany kremówki, 125 g kaszy manny, pół opakowania cukru wanilinowego oraz 1,5 łyżki cukru.

Składniki można dopasować do ilości leguminy, jaką chcemy wykonać. Do podstawowych składników możemy dodać także skórkę cytrynową oraz cynamon. Możemy też dodać owoce albo inne składniki, które lubimy i chcemy połączyć z deserem, który stworzyliśmy.

Przygotowanie

  1. Mleko i śmietankę należy zagotować w rondelku, a następnie rozpuścić w nim cukier i cukier wanilinowy.
  2. Mieszając wsypać kaszę i poczekać, aż masa zgęstnieje.
  3. Następnie wziąć foremkę o średnicy około 10 cm, wyłożyć ją papierem do pieczenia i wylać masę.
  4. Po ostygnięciu włożyć deser do lodówki na 3 godziny.
  5. Po zastygnięciu wyłożyć na talerz i pokroić.

Można udekorować np. owocami lub syropem, w zależności od tego, co się lubi.

Legumina cytrynowa przepis

Jednym z popularnych deserów w postaci leguminy jest legumina cytrynowa.

Do jej przygotowania potrzebne są:

  • jajka
  • cukier
  • cytryna
  • żelatyna
  • woda.

Możemy połączyć składniki w ilości 8 jajek, 10 łyżek cukru, 2 cytryn, 8 łyżeczek żelatyny i wody.

Przygotowanie leguminy cytrynowej

Zanim zaczniemy przygotowywać leguminę, cytrynę należy sparzyć wrzątkiem. Po zrobieniu tego trzeba zetrzeć skórkę i wycisnąć sok. Żelatynę należy rozpuścić w odrobinie wody. Następnie podgrzać i mieszać aż się rozpuści. W misce należy ubić kogel-mogel mieszając żółtka z 8 łyżkami cukru, a w osobnej misce ubić białka z pozostałymi dwoma łyżkami. Po połączeniu obu mas należy dolać soku z cytryny i jej skórkę i wymieszać. Na koniec wlać rozpuszczoną żelatynę. Masę przelać do miseczek i odstawić do lodówki. Najlepiej na całą noc.

Lukier gotowany

Do polania leguminy można użyć także gotowanego lukru. Potrzebujemy do tego przykładowo 30 dag cukru, 1 łyżeczki octu i 200 ml gorącej wody. Przyrządza się go w następujący sposób: cukier wsypać do garnka i zalać gorącą wodą. Żeby nie doszło do przypalenia należy gotować go na małym ogniu, bez przerwy mieszając. Gdy z kropli zrobi się nić wlać do garnka ocet. Po zagotowaniu lekko ostudzić i przelać do miski. Następnie utrzeć. Lukier powinien być gęsty, biały i lśniący. Konsystencja lukru powinna być podobna do konsystencji jogurtu.

Przykłady legumin

Do naszych czasów przetrwało wiele przepisów na leguminy, a w związku z ponowną rosnącą popularnością tego deseru coraz więcej także powstaje. Jedne z najbardziej popularnych to legumina z jajek, legumina cytrynowa, malinowa, truskawkowa, z owocami, czy z syropem, legumina z galaretki, z kaszy manny, czy kaszy jaglanej. Powstała także legumina wigilijna, która poza podstawowymi składnikami zawiera w sobie figi, daktyle, migdały, rodzynki, a nawet krążki bezowe.

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *