Tradycyjne potrawy wigilijne – czego możemy się spodziewać na Polskich stołach

Czas Świąt Bożego Narodzenia w polskich domach zawsze pachnie choinką oraz aromatycznymi tradycyjnymi potrawami wigilijnymi. Lista dań zależna jest od regionu Polski. Co do jednego wszyscy są zgodni: na stole powinno być 12 specjalnych dań.

Tradycyjne potrawy wigilijne w Polsce przyrządzane są według starych przepisów, które podyktowane są tradycjami. Zwyczaj 12 dań wywodzi się z przełomu XIX i XX wieku lub nawet wcześniej, w zależność od różnych źródeł. Symbolika nakazuje, aby na świątecznym stole znalazło się 12 potraw na pamiątkę ostatniej wieczerzy Pana Jezusa z Apostołami. Według wierzeń liczba ta może też uwieczniać 12 miesięcy w roku i jest to forma hołdu i podziękowania za mijający rok.

Polskie potrawy wigilijne i ich specyfika

Potrawy wigilijne tradycyjne cechuje różnorodność składników i smaków. Do ich zrobienia używa się warzyw i owoców, które zostały zebrane oraz ususzone w ciągu całego roku. Mamy więc suszone śliwki, jabłka, gruszki, rodzynki, żurawinę i orzechy.

Na polskich stołach króluje także kiszona kapusta i grzyby w formie farszu do pierogów i uszek z czerwonym barszczem. Nie sposób też zapomnieć o karpiu i śledziach robionych na rozmaite sposoby.

Miód, mak i przyprawy korzenne to także nieodzowny element staropolskich potraw wigilijnych. Używa się ich do świątecznych słodkości: makowców, pierników, strucli oraz kutii.

Jakie są tradycyjne potrawy wigilijne?

Wystawne wigilijne, rodzinne kolacje z pewnością będą zawierać w menu 12 polskich potraw wigilijnych. Dla potrzeb kameralnych wieczerzy w praktyce przygotowuje się część tych dań – dla podkreślenia symboliki uroczystości. Na stole powinny znaleźć się dary lasu, sadu, pola i ogrodu.

Potrawy wigilijne tradycyjne, bez których nikt sobie nie wyobraża Świąt to:

  • Barszcz czerwony z uszkami – przyrządzony na bazie polskiego buraka czerwonego
  • Pierogi z kapustą i grzybami to hołd złożony kiszonej kapuście i suszonym grzybom
  • Krokiety lub paszteciki – wypełnione farszem z kapusty i grzybów
  • Karp – to staropolska potrawa wigilijna, może być smażony lub w galarecie
  • Ryba po grecku – filet ryby usmażony na patelni w panierce, przykryty pierzynką z duszonych warzyw z dodatkiem koncentratu pomidorowego
  • Śledź – symbolizuje post i wyczekiwanie. To polska potrawa wigilijna, najczęściej podawany w śmietanie lub w oleju z cebulką. Stanowi też bazę świątecznych sałatek
  • Kluski z makiem – pyszne danie z mielonego maku i makaronu, okraszone bakaliami i miodem
  • Kapusta z grochem
  • Kompot z suszu – suszone śliwki, jabłka i gruszka przyrządzone w formie kompotu
  • Makowiec, sernik i piernik – słodkości, bez których nie ma świąt.

 

Staropolskie potrawy wigilijne – przepisy

Tradycyjny charakter Świąt Bożego Narodzenia powoduje, że często sięgamy do przepisów naszych babć, dla przypomnienia i szacunku do bliskich osób. Potrawy wigilijne staropolskie odświeżą i wzbogacą nasze świąteczne menu.

Zupa migdałowa

Robi się ją ze zmielonych migdałów, obranych z łupinek i ugotowanych w mleku. Podaje się ją z ugotowanym na sypko ryżem.

Wigilijna moczka

Te zapomniane potrawy wigilijne przypominają jak prosto wykorzystać  zasadę zero waste. W jej skład wchodzi namoczony piernik, suszone owoce,  bakalie, kompot owocowy i orzechy. Miękki piernik miele się, gotuje, dodaje resztę składników i dosładza do smaku. Jest to nieoczywiste danie, które z pewnością zaskoczy Twoich gości.

Siemieniotka

Te dawne potrawy wigilijne mają postać zupy. Bazę stanowi mielone siemię lniane, które gotujemy, przecieramy przez sito i dodajemy mleko, następnie sól i cukier. Zupa ma postać gęstego sosu i jest delikatna w smaku.

Potrawy wigilijne w różnych regionach Polski

Podróżując po Polsce napotykamy na regionalne potrawy wigilijne, które mogą czasem zadziwić, ale i zainspirować. Na Śląsku króluje zupa migdałowa i postna  kapusta z grzybami, a do ryb serwuje się kartofle. Mile widziana jest także moczka. Podlasie to cały wachlarz smaków, gdzie prym wiodą dary lasu, czyli grzyby. Przepyszny barszcz zachwyci smakiem każdego. Pomorze i Kaszuby słyną z dań rybnych. Śledź podany z jabłkami, wędzony węgorz i pierogi z rybnym farszem to istny majstersztyk. Jak widać tradycyjne potrawy wigilijne to nie tylko barszcz i pierogi, świat kulinarny nie ma końca!

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *