Śledzie po kaszubsku

Śledzie po kaszubsku to nie tylko tradycyjne danie wigilijne, ale także potrawa świetnie nadająca się do podania gościom i domownikom podczas przyjęcia imieninowego, komunijnego, czy też po prostu na co dzień. Posiada ona ciekawą i bogatą historię – nic więc dziwnego, że na śledzie po kaszubsku przepis jest inny, w zależności od domostwa.

Śledziki te są tak pyszne, że warto zresztą przygotować je na różne sposoby, dlatego też dziś podamy nie jeden, ale kilka przepisów. Najpierw opiszemy jednak, skąd w ogóle wzięły się śledzie po kaszubsku.

Śledzie po kaszubsku – potrawa o ponad 100 letniej historii

Miłość do “srebrnej ryby” obecna jest w kuchni polskiej już od kilku setek lat i przybiera różne formy. Jedną z nich są śledzie przygotowane po kaszubsku, czy też, jak kto woli – śledzie po giżycku. Jest to danie, na które pierwszy przepis powstał ponad 100 lat temu, jak można się domyślić, na terenie dzisiejszych Kaszubów. Potrawa szybko stała się regionalną specjalnością, a szczególnie chętnie podawana była podczas wigilijnej kolacji.

Od tego czasu przepis przekazywany był z pokolenia na pokolenie – i, jak to w tego typu przypadkach bywa, każde pokolenie i każde domostwo dokładało do niego coś od siebie. Choć w przypadku dań takich, jak śledź po kaszubsku tradycyjne receptury są najlepsze, grzechem byłoby nie spróbować także wariacji na ich temat, dlatego w naszym artykule podpowiemy zarówno, jak zrobić śledzia po kaszubsku w wersji tradycyjnej, jak i w jaki sposób przygotować alternatywne matjasy po kaszubsku.

 

Śledzie po kaszubsku to danie przede wszystkim smaczne, ale warto podkreślić też właściwości zdrowotne “srebrnej ryby”. Śledź, czy też, jak mówią na niego kaszubi, Hyling, zawiera bowiem wszystkie aminokwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, w tym lizynę, metioninę oraz cysteinę. Zawarte w nim związki pomagają także regulować zawartość złego cholesterolu w naszym organiźmie, a także poprawiają nastrój. Mięso śledzia zawiera także wiele witamin – między innymi witaminę D3, B6 oraz B12.

Śledzie po kaszubsku – jak zrobić je szybko i smacznie?

Jak zrobić śledzie po kaszubsku? Oto trzy przepisy.

Możliwości jest naprawdę wiele, bo śledzie po kaszubsku przepisy mają naprawdę zróżnicowane. Dziś przedstawimy dwa z nich: tradycyjny i nowoczesny.

Tradycyjne śledzie po kaszubsku

Dla wielu tradycyjny śledź po kaszubsku będzie nadal tym najlepszym, dlatego na początku przedstawimy klasyczny przepis.

Składniki: 0,5 kg płatów śledziowych, 3-4 łyżki octu spirytusowego, 2 cebule, 9 łyżek oleju roślinnego, garść suszonych śliwek, 2-3 kiszone ogórki, przyprawy (pieprz, majeranek, liść laurowy, ziele angielskie), 200 gram dobrego przecieru pomidorowego, 2-3 łyżki ostrego ketchupu.

Oto tradycyjny przepis na śledzie po kaszubsku

Śledzie płuczemy w misce wody, aby usunąć z nich sól. Odlewamy słoną wodę i wlewamy świeżą – proces ten należy powtórzyć 3-4 razy, co ok. 20 do 30 minut. Następnie kroimy ryby na dwucentymetrowe kawałki. Wkładamy śledzie do miski, zalewamy octem, odstawiamy na pół godziny, co jakiś czas mieszając. W międzyczasie kroimy cebulę w piórka i delikatnie smażymy na trzech łyżkach oleju (cebula ma się tylko zeszklić) przez ok 10 minut. Pod koniec smażenia dodajemy przyprawy.

Suszone śliwki siekamy i smażymy przez ok. 3 minuty na średnim ogniu. Dodajemy resztę składników (ogórki kiszone, przecier, ketchup) i resztę oleju i smażymy jeszcze chwilę. Wszystkie składniki układamy w szklanym naczyniu warstwami. W ten sposób uzyskamy pyszne, smażone śledzie po kaszubsku.

Śledzie po kaszubsku z żurawiną i rodzynkami

Na koniec podpowiemy, jak zrobić śledzie po kaszubsku w bardziej nowoczesnej, wyszukanej formie.

Składniki: 0,5 kg filetów śledziowych w oleju, Zalewa: pół szklanki octu, szklanka wody, 6 ziaren kolorowego pieprzu, 6 ziaren ziela angielskiego, łyżeczka gorczycy, 2 łyżeczki cukru, 2-3 listki laurowe, kilka rodzynek i owoców żurawiny, Sos: 4 cebule, 3 łyżeczki przecieru pomidorowego, garść rodzynek, garść żurawiny, ⅔ szklanki wody, sól i pieprz do smaku.

Oto przepis na alternatywne śledzie po kaszubsku

Zagotowujemy zalewę i wystudzamy ją, w międzyczasie odsączając śledzie z oleju. Wkładamy śledzie do wystudzonej zalewy i pozostawiamy na całą noc. Cebulę kroimy w talarki i podsmażamy razem z żurawiną, rodzynkami i cukrem. Przecier pomidorowy rozcieńczamy z wodą, wlewamy na patelnię, dodajemy soli i pieprzu. Dusimy przez około 5 minut, dopóki sos nie nabierze gęstej konsystencji. Śledzie kroimy na dwie połówki, każdą z nich moczymy w sosie i zwijamy w rulon. Układamy warstwami w szklanej misce – jeśli mamy jeszcze odrobinę rodzynek i żurawiny, warto posypać nimi każdą z warstw.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *