Przetwory z grzybów

Grzyby to jedno z bogactw natury, które daje nam las. Choć najczęściej wybieramy się na grzybobranie jesienią, to sezon na nie trwa tak naprawdę cały rok. Wartości odżywcze grzybów znane są od setek lat. Mają one sporą zawartość białka, a za sprawą lizyny, aminokwasu występującego w grzybach właśnie, doskonale łączą się z produktami mącznymi. Niektóre przetwory z grzybów są doskonałym źródłem witamin, szczególnie tych z grupy B. Grzyby posiadają duże ilości niacyny, ryboflawiny, a także składników mineralnych jak potas, magnez i fosfor.

Dodatkowo w ostatnich latach zwraca się uwagę na prozdrowotne wartości grzybów: są one niskokaloryczne, posiadają chemicznie aktywne związki, które przyczyniają się do zapobiegania miażdżycy oraz nowotworom. Dodatkowo spożywanie grzybów wpływa na absorpcję cholesterolu z diety.

Jak przechowywać grzyby – dwa najprostsze sposoby

W Polsce spożywa się sporo grzybów, jednak na pewno najpopularniejsze są maślaki, borowiki, podgrzybki, rydze, czy kurki. Jednak jak je przechowywać? Oczywiście, jako pierwsze na myśl przychodzi mrożenie. Jednak należy uważać! Przykładowo zamrażanie grzybów kurek może skutkować późniejszym gorzkim smakiem. Jednak jest na to sposób: blanszowanie grzybów. Co to jest blanszowanie? Jest to krótka, kilkuminutowa obróbka cieplna (najczęściej obgotowanie).

Dzięki temu będziemy cieszyć się smakiem kurek także po sezonie. Innym sposobem, nie wymagającym gotowania, jest ususzenie grzybów na słońcu. Możliwe jest też starcie ich, co szczególnie poleca się do kurek. Takie sproszkowane kurki przechowujemy szczelnie zamknięte w ciemnym i suchym pomieszczeniu. Można dodawać je do zup, sosów czy kanapek.

Jak robić przetwory z grzybów?

Oczywiście bardzo popularne są także przetwory z grzybów leśnych. Najczęściej są one marynowane czyli zalewane zalewą z dodatkami. Jednak istnieją też też inne sposoby. Możemy zrobić prostą sałatkę: udusić grzyby z cebulą, dodać koncentrat pomidorowy, ocet i ulubione przyprawy. Potem należy przełożyć ją do słoików i poddać pasteryzacji. Ciekawa i szybka potrawa gotowa! Robiąc  marynowane przetwory z grzybów możemy także je urozmaicić – dodając do nich duże kawałki papryki i cebuli. Jeszcze innym sposobem jest  Kiszenie grzybów leśnych.

Na grzyby kiszone przepis jest bardzo prosty. Wystarczy obgotowane grzyby ułożyć w kamiennym garnku warstwami i każdą warstwę przesypywać solą i przyprawami (2 dag soli na 1 kg grzybów): czosnkiem, zielem angielskim, liściem laurowym i pieprzem. Garnek zakryć czystym ręcznikiem kuchennym oraz obciążonym talerzem. Grzyby po pewnym czasie powinny puścić sok. Kiszenie grzybów trwa ok. 1 tygodnia.

Rydze – jak je przygotować?

Rydze to jedne z najpopularniejszych i najsmaczniejszych grzybów. Jeśli chodzi o rydze przechowywanie  jest proste, jednak nie poleca się ich suszenia. Otóż rydze suszenie znoszą źle i tracą większość swoich cennych składników odżywczych. Tak naprawdę są one najsmaczniejsze jako przetwory z grzybów.  Pojawia się wiec pytanie, jak przechować rydze na zimę? Jeśli chodzi rydze przetwory na zimę zamarynowane w zalewie octowej z zielem angielskim, cebulą, liściem laurowym, gorczycą i pieprzem, są najpopularniejsze.

Jednak ciekawym przepisem są rydze w maśle na zimę. Na kilogram rydzów wystarczy na patelni rozpuścić 50 dag masła klarowanego i ostrożnie podgrzewać na nim grzyby.  Kiedy grzyby już zmiękną, przekładamy je do słoików, zalewany masłem i pasteryzujemy – pierwszego dnia co godzinę i po upływie 24 godzin jeszcze raz przez trzydzieści minut. Oczywiście przed przygotowaniem może pojawić się pytanie: jak czyścić rydze? Najlepiej wykonać to szczoteczką i wilgotną szmatką. Nie powinno się ich myć wodą, jednak jeśli nie ma innego wyjścia, grzyby potem trzeba bardzo dokładnie osuszyć.

Co można zrobić z maślaków?

Maślaki nie są może uważane za najszlachetniejsze z grzybów ale występują bardzo pospolicie, często w dużych skupiskach. Jeśli już mamy ich cały kosz, pojawia się pytanie: co zrobic z maslakow? Oczywiście można wykorzystać je na przetwory z grzybów.. Pamiętajmy jednak, że to, jak czyścić maślaki, jest trochę inne niż w przypadku innych grzybów. Ich kapelusiki obieramy ze skórki, myjemy i osuszamy. Wrzucamy je do zimnej wody. A ile gotowac maslaki? Około 30 – 35 minut od momentu zagotowania się wody. A więc co zrobić z maślakami? Można je zamarynować jak inne grzyby lub ususzyć. Jednak inną odpowiedzią na pytanie co zrobić z maślaków  jest: sos! Te grzyby doskonale się do nich nadają , świetne będą także w risotto.

Borowiki – jak przygotować?

Jeśli trafi nam się najszlachetniejsza odmiana grzybów,  powstaje pytanie, co zrobić z borowików? Zasada jest taka sama jak wyżej – z całą pewnością doskonałe wychodzą marynowane w occie. Jednak są i inne potrawy z prawdziwków. Ich duże kapelusze doskonale nadają się do nadziewania – można np. zapiec w nich pramezan z boczkiem. Oczywiście prawdziwkami warto także wzbogacać sosy. A ile gotować prawdziwki? Prawidłowa odpowiedź na to jak długo gotować prawdziwki to około 35 minut.

Jeśli mamy w kuchni inną odmianę borowika, jaką jest borowik ceglastopory przepisy są podobne, jak w przypadku borowika szlachetnego. Z całą pewnością borowik ceglastopory marynowany również będzie świetnie smakował. Jeśli pod ręką mamy akurat  borowik ceglastopory suszenie jak najbardziej również wchodzi w grę. Doskonale nadaje się do zup!

Podgrzybki i opieńki – przepisy

Jeśli trafią nam się te jedne z najpopularniejszych grzybów, pojawia się pytanie: co zrobić z podgrzybków? Przepisów na dania z podgrzybków jest mnóstwo. Stanowią one dodatek do wielu potraw. Podstawowe potrawy z podgrzybków to oczywiście grzybowe sosy, jednak dodaje się je do kapusty na farsz do pierogów czy krokietów a suszone będą świetną bazą do zupy grzybowej. Opieńki, czasami określane jako podpinki grzyby są znacznie rzadziej spotykane. Co można zrobić z opieniek?

Bardzo popularne są opieńki kiszone na zimę. Należy je najpierw oczyścić i same kapelusze dokładnie obgotować. Postępujemy tak jak ze wszystkimi grzybami kiszonymi – układamy warstwami  na dnie kamionki raz grzyby raz cebulę z przyprawami. Obciążamy, sprawdzamy czy puściły sok i czekamy 3 tygodnie. Popularna jest także zupa grzybowa z opieniek.

Jak widać, jeśli chodzi o grzyby potrawy są naprawdę zróżnicowane i każdy znajdzie coś dla siebie. Warto korzystać z tych dobrodziejstw lasu, jakie daje nam natura. Nie tylko podczas grzybobrania porządnie się poruszamy ale i potem przygotujemy dobre, naturalne i pełne witamin potrawy.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *