Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Pliki cookies
Aktualności (ostatni kwartał)
Specjały
Przepisy i receptury
Przyprawy
Poradnik Babci Aliny
Gwarzenie przy warzeniu
Ćwierkanie na tapczanie
Wierszowane jodło
Pokochajmy chwasty
Zioła
Miody
Wody mineralne
Wokół kuchni i stołu
Obyczaje
Rękodzieło
Biblioteczka
Na wesoło
Rozmaitości
Do pobrania
Redakcja
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
LISTA PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH
BIBLIOTECZKA PDF
KUCHNIA WROCŁAWIA

Gwarzenie przy warzeniu
  

Kulinarne gawędy
Wandy Czubernatowej
 

SZEŚCIU GRABARZY.

 

Czytam sobie,  poobgryzany przez czas, kalendarz z roku 1929 , wydawnictwo ZORZA. Bardzo religijny, pobożny, pożyteczny i pouczający: „Kino i dzieci - W każdym razie stawiamy takie żądanie: Dla dzieci uczęszczanie do kina pozwolone jest tylko na wyraźnie określone przedstawienia dziecięce, nie za często i tylko wtedy, jeżeli troskliwe oko rodzicielskie nie dostrzeże żadnej szkody, żadnego niebezpieczeństwa, czy to umysłowego, czy moralnego, czy fizycznego dla pomyślności swych dzieci”.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

IDZIE WIOSNA! NAPRAWDĘ IDZIE!!!

 

Jeszcze tylko Józefowi odprawimy imieniny, a jak on... „kiwnie brodą pójdą lody na dół wodą”  i będzie wiosna. Wiosna będzie z krokusami, kaczeńcami, fiołkami, za chwilę chwilę zakwitną kwiaty na stole pana prezydenta nowo wybranego, jedynego, zbawce naszego powszedniego.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

BARSZCZ NA KWAŚNICY.

 

Dziesięć lat...
Lata świetlne chyba. Błysk i już! Dziesięć lat minęło od śmierci Henia Cyganika, kolegi, przyjaciela, znajomego, męża Reginy wspaniałej i wszystkiego dobrego.
Baciarzyliśmy za młodu, wraz z innymi kolegami i koleżankami, choć tak się składało, że byłam od nich wszystkich starsza o te 10 lat! Mimo to uznawali mnie za młodą i mogłam uczestniczyć w Klubie Młodych Poetów! Ha!
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

KLUSKA NA KIJU.

 

Post, no cóż, można pożerać ryby tłuste i chude, można i jajka, margaryna chyba też jest postna? Dawniej mieliśmy olej lniany to się tym maściło kwaśnicę, pływały po misce takie DUUUŻE oka, a w pysku był nalot z czasem dość śmierdzącego oleju. Olejarnie były - przynajmniej jedna, dwie na kilka wsi. Tam olejarz tłoczył olej z siemienia lnianego, a młodzi asystowali przy tej robocie.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

WIADOMOŚCI SPRZED WOJNY.

 

Skończyły się figle, zaczął się post.
Pyta młoda dziewczyna...
- Mam pościć? Wpadnę w anoreksję! Czy będę lepiej traktowana przez niebo, gdy będę pościć?
- No przecież nie musisz wstrzymywać się od jedzenia wszystkiego papu, możesz zrezygnować na przykład z kotleta
- mówi młody ksiądz...
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

ŚWIĘTY WALENTY ODMROZI PIĘTY, NA WYŻYWIENIE WYPRZEDAWAJ SPRZĘTY.

 

Któżby teraz kupił nasze „sprzęty”, każdy ma swoje w nadmiarze, sprowadzi sobie z internetu, albo wyrzuci na garbeć. Po drugie, nie wiadomo czy Walenty odmroził, czy odmoczył, bo ranek mroźny, a im bliżej południa, to cieplej i bardziej mokro.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

TŁUSTY CZWARTEK, WALENTYNKI, WSTĘPNA ŚRODA.

 

Odpuśćmy sobie tłusty czwartek, teraz co dnia jemy tłusto, potem się odchudzamy i znów jemy tłusto.
„Wstępna środa jedzie, w Siyniawie nocuje, ni moze ujechać, koniusia najmuje” ! - śpiewały nasze babcie i dziadkowie przedwojenni.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

WSZĘDZIE BIAŁO!

 

Drzewa, pola, chodniki wreszcie śnieg zasypał. Napadało w nocy i tak sobie cicho leż. Nie ma najlżejszego podmuszku wiatru, czapy siedzą spokojnie na gałęziach, a na drutach grube sznurki, wszystkie druty to powrozy. Mało śladów zwierzątek, siedzą na grzejnikach, albo leżą na kanapach, tak jak moja kotka Bródka.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

JESZCZE ZABAWA TRWA!

 

Karnawał krótki w tym roku, śnieg limitowany, pszczółki śpią w ulach, rok wyborczy się rozpoczął, politycy i politykierzy obrzucają się przezwiskami, koty pilnują karmników ptaszkowych, wszystko w normie - z wyjątkiem śniegu. Trochę dziś sypie. Dzień ponurzasty, może przygotujemy sobie krupnik w wersji sołtysiej?
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

JESZCZE MŁODY TEN NOWY ROK...

 

Tak mi się wydawało, że wszystko się toczy jak zawsze, jedną rynienką szczęście, drugą bieda, a trzecią pieniądze. I teraz też tak powinno być, wszystko to samo jak już pisałam przódzi (tydzień temu), ale to samo nie znaczy tak samo.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

DALEJ NOWY ROK...

 

...i tak samo jak w starym,który też kiedyś był nowy. Nie tak dawno, rok temu. W kronice rodzinnej: 10.1.2014 r. - polewa, ciapie, chmury, ale ciepło. Nawet bardzo ciepło. Śnieg zlizany przez wietrzyki przyjazne. Na obiad bigos poświąteczny z przemytniczkami wszelkiego rodzaju kury, grzyby, kiełbasy, mielone, kręcone, siekane i resztki resztek. Oczywiście przechowywane w opakowaniach reklamowanych jako super-duper, ekolo i drinkopolo.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

CAŁKIEM NOWY, NOWIUSIEŃSKI ROK!

 

Tańczyli, strzelali, grali i śpiewali, Sylwestra upili, dudki przekichali! Radości było, kwiku, pisku, śmiechu dla samego śmiechu i... poszedł stary rok w krzaki, w buraki, w las? Gdzie się te mijane roki podziewają? Gdzie się magazynuje czas?
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

NA TE GODY, WIĘCEJ WINA NIŹLI WODY!

 

Tak sobie życzyła szlachta, bo wieśniacy raczej wina nie pijali. Dla nich była palenka, cysto z kroplami, okowita co tam Żyd miał w karczmie dla wieśniaków. Dziś wraca Rzeczpospolita Szlachecka, historia zatoczyła koło, wszyscy dziś albo dużo nas uważa się za szlachcica i nie boi się tego głośno mówić.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

13 GRUDNIA !!!

 

Ha! Ale się będzie działo! A może się już dzieje, zależy kiedy list wejdzie na stronę Potrawek naszych regionalnych i nie tylko!
Międzynarodowe-regionalne! 13 grudnia TO JEST TEN DZIEŃ! W kalendarzu z 1920 roku piszą co trzeba w tym dniu robić - prócz gospodarskich czynności - rąbać lód do chłodni.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

WSPOMINECZEK...

 

Święte Mikołaje. Dziadki Mrozy, Gwiazdory, czego to nam w dzieciństwie nie opowiadali, nie straszyli - jak będziesz niegrzeczny to rózga! Grzeczne dzieci dostaną prezenty, niegrzeczne lagą po plecach, albo rózgą po łapach. Jak miało wyglądać grzeczne dziecko na wsi w owym czasie?
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

...KOLEJNY DZIEŃ...

 

Kolejny dzień umknął mi przez szparkę w płocie, przez oczko siatki, przez dziurkę od klucza. Nie wiem, od rana go poiłam i głaskałam jak małego stworka. Jakiegoś takiego mojego, co to nie ucieka zostawiając mi piórko, albo ogonek w garści... Umknął.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

TORCIK JAŚKOWY.

 

Z powodu radości, radość z powodu zakończenia wyborów podaję stary przepis na tort fasolowy z Jaśka dla naszego Jaśka...
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

TALERZE, MISECZKI, PORCELANA, SZKŁO.

 

Teraz o zastawie stołowej, jak to się kiedyś ładnie nazywało. Były talerze głębokie i płytkie, talerzyki deserowe, kryształy, maselniczki, kompotierki, cuda cudeńka, porcelanowe ale też i fajansowe. W kwiatuszki ludowe ręcznie malowane i z kalkomanią, całkiem białe też.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

SPRZĘTY DOMOWE DREWNIANE.

 

Wiadra drewniane na wodę, pomyje i nieczystości, putnie, cebry, cebrzyki, balie, konewki, skopce, dzieżki, duża do wyrabiania chleba, małe dziyzecki do kiszenia ogórków, rydzów, kwaśnego mleka, przechowywania serwatki i żentycy , miarki, miarecki, łyżnik a w nim wszelniejakie łyżki, kopyście, rogalki, (tarajki, mątwice) - wszystko to zrobione z drewna czy z liściastego, czy też iglastego.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

BIEDA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH...

 

Co roku powtarzam to z uporem, oczywiście pod wpływem polityków z opozycji czy z propozycji, że biedna ta nasza ojczyzna, wieś jeszcze biedniejsza, koniec chleba początek wody. Oczywiście patrze przez moje okienko na rzesze żywych, którzy idą i jadą odwiedzić zmarłych.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 
TŁOCZNIA OWOCÓW PAWŁOWSKI
MELBA ZAPRASZA
EDYTA SZAST ZAPRASZA...
FESTIWAL ŚLĄSKIE SMAKI
KALENDARZ' 2017