Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Pliki cookies
Aktualności (ostatni kwartał)
Specjały
Przepisy i receptury
Przyprawy
Poradnik Babci Aliny
Gwarzenie przy warzeniu
Ćwierkanie na tapczanie
Wierszowane jodło
Pokochajmy chwasty
Zioła
Miody
Wody mineralne
Wokół kuchni i stołu
Obyczaje
Rękodzieło
Biblioteczka
Na wesoło
Rozmaitości
Do pobrania
Redakcja
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
LISTA PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH
BIBLIOTECZKA PDF
KUCHNIA WROCŁAWIA

W NASZYM LESIE OKOCIŁ SIĘ SMOK.


Oglądam rysunek Zdzisia Barglika, a ma ci on rączkę do rysunków i główkę do pomyślunków. Rysuje, rymuje radośnie i wesoło! Oglądam, zamyślam się, za ten czas ryż się lekko przypala… He, hej!
- A A A +
Drukuj Drukuj
 E-mail  E-mail
RSS RSS
Był taki czas, że się leżało! I  czekało! W trawie, w koniczynie, na sianecku, sianie! Teraz pod kołderką z racji pani Zimy i pana PESELa. Przypomniałam sobie tę starą, moją bajkę, jak w tytule:

W naszym lesie za Kocurówką okocił się smok. Stary góralski smok w jasno popielate parzenice, z muszelkami kauri na uszach.
Cy, cy, cy... - dziwowali sie starzy Podhalanie - ...cego mu sie to zachciało!
Bo też to trochę było dziwne. Całe lata, wieki może,miliony lat siedział sobie na smreku, albo pod wykrotem, jadł szczaw i szyszki, czasem jaką góralską przechodzoną dziewicę schrupał, a teraz ni z tego ni z owego wziął się i okocił. Może się osmoczył, bo koty się kocą, krowy cielą, a  smoki - smoczą.
W każdym razie wiatr zawył, woda zabulgotała, a we wsiach zrobiło się poruszenie. Spokojni starzy i młodzi Podhalanie gonili z górki na górkę, z dolinki w dolinkę, załamywali ręce i darli kyrpce. Popychali się i  przezywali, jedni wołali księdza, żeby pokropił, drudzy policjanta, żeby przegonił.

Dać mu zezryć Jantoske Józkowom, to zaroz puknie som!
- darł się Mikoś Gula.
Głupie gadanie... - żachnął się ksiądz i nigdzie nie poszedł.
Żadnych smoków nie ma i nie było... - powiedział policjant i zabrał się za wypisywanie mandatu.
Za ten czas młody smok kazał się wyhaftować w złote blaszki, a Józkowyj Jantoski nijak zezryć nie chciał. Posypywali ją szczypiorkiem, polewali smołą - nie i nie!
Niy, to niy! Nie kciały zydy manny, to dostały g… - powiedział stary Nolepa i jeszcze dodał - ...jak ci wiater w rzyci zatońcy to inacyj zapiskos, ty smociarze gupi! Ale wtej nie dostanies ani paluska ze staryj baby!
Stare baby się darły - ...coz to za segregacyjo, to ino młode do przegyzanio dobre?
Ludzie się wadzili, stary smok odleciał w inne galaktyki, a młody se chodził i gwizdał. Ogonkiem myrdał, czochrał grzbiet o skały i zjadał puszki z konserw przeróżnych, przekąszał też plastikowymi butelkami, a  zakrętki wypluwał. Obchodził brzegi potoczków i wyławiał stare gumiaki, stare portki inne trzupki i kawałki mebli. I zjadał. Odpadki metalowe zanosił do kowala Kowalskiego, gdzie je przerabiali na biżuterię.
No. Tak było.
Władze się bardzo złościły, ludkowie okoliczni też, bo całe lata śmieci leżały nad potoczkami, a teraz pewnie trzeba będzie zbierać je do kubłów, wywozić na śmietniki, płacić, opłacać, kupować kosze i  zbiorniki… I płacić, płacić, płacić !!!

I tak by to trwało do dziś, żeby nie ta Zdzisiowa dziewica, która leżała i czekała, czekała, mrucząc - jako to na rysunku...

 

I wtedy przydybał ją smok. Przybrał postać harnasia - sponsora, uprowadził (po dobroci) w złocistą krainę snu, gdzie żyją chyba do dziś, a śmieci musimy zbierać, składać, segregować i płacić, płacić.
Gwarzyć mi się dobrze gwarzyło i wspominało, ale obiad nadaje się tylko dla jakiegoś starego, bezzębnego smoka z bajki.

Koty nie chcą. Hej, hej!!!


Wanda Czubernatowa - potrawyregionalne.pl
© JM Media 2016. All rights reserved.
 
Wróć ...
Napisz komentarz
  • Prosimy o komentarze odpowiadające tematowi newsa.
  • Personalne odniesienia do autorów artykułów i innych komentarzy będą usuwane.
  • Prosimy nie dodawać w komentarzach odnośnikow do swoich stron WWW. Takie komentarze również będą w całości usuwane.
  • Komentarze pozostawiane przez anonimowych, niezarejestrowanych użytkowników ukażą się na stronie dopiero po zaakceptowaniu przez moderatora.
Autor:
Komentarz:
TŁOCZNIA OWOCÓW PAWŁOWSKI
MELBA ZAPRASZA
EDYTA SZAST ZAPRASZA...
FESTIWAL ŚLĄSKIE SMAKI
KALENDARZ' 2017