Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Pliki cookies
Aktualności (ostatni kwartał)
Specjały
Przepisy i receptury
Przyprawy
Poradnik Babci Aliny
Gwarzenie przy warzeniu
Ćwierkanie na tapczanie
Wierszowane jodło
Pokochajmy chwasty
Zioła
Miody
Wody mineralne
Wokół kuchni i stołu
Obyczaje
Rękodzieło
Biblioteczka
Na wesoło
Rozmaitości
Do pobrania
Redakcja
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
LISTA PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH
BIBLIOTECZKA PDF
KUCHNIA WROCŁAWIA

MAJOWE SŁOWIKOWANIE.


No mamy to co kochamy! MAJ!
Miesiąc miłości, kwiatów, zieleni, przebaczania, ino niech mi tu żadne motocykle ruskie nie jeżdżą przez Polskę, choć w stronę Niemiec. Granicę wschodnią się obstawi żołnierzyk przy żołnierzyku, a ziemi nie sprzedamy ani piędzi. Kapitalistom.
- A A A +
Drukuj Drukuj
 E-mail  E-mail
RSS RSS
No i w maju lepiej się nie żenić, ani nie wydawać, bo ta majowa miłość dozgonna nie jest. Namiętna, wypala się szybko i co potem robić z małżonkiem?
Dzieci jeszcze jeszcze się zniesie, bo te 500 plus… No to hej i jeszcze raz hej.
Na razie jeszcze ten plecień ale już za chwilę… jak ci nie buchnie słowikowanie, noc hula, rosą poi, przydusza, łasi ! To białą pierś pokaże to ramię!
Wtedy cicho z ludzkich brzuchów lezą serca poprzez płoty, przez drogi, stonogi, przez obłoczki, potoczki, miesiąc błyska tańczą koty, wszędzie serca lśnią skrzydlate, za ostatnią chatą we wsi tam się dużo serc pomieści...
 
Miała babka przyrządzić naleśniki z kremem według przepisu pana Władysława Burtana z książki pani profesor Anny Mlekodaj „Kuchnia wygaszona, listy nienapisane” (w poprzednim felku wspominałam), ale po namyśle leń skierował mnie na mniej pracochłonne naleśniki ze śmietaną (z tejże książki).
Potem długo ze mną rozmawiał, przekonywał, no ten leń, co ci chodzi po głowie gosposiu, tak ładnie sie zrobiło, idziemy! Dziadkowi daj pajdę chleba, nakładź grubo jajecznicy z pokrzywkami i - hop hop ! W pole.
Słoneczko do ciebie mówi:
Witojze przyjocielu, dobry dzień, to jo słoneckowy okapek promycek z tobom ugwarzuje. Połoze ci słoneckowom łapke na sercu ogrzeje ci duse ozpole wargi odmłodze coło… Idze wyjrzyj na skiby, na wrony, na zagony, usłys muzyke wiatru… hejze ino śtana śtana pęko pącek u kaśtana,
skowronkowie, corne kosy wróble, śpoki zwodziejosy - kiele dziuby! Kiele garła! WIESNA NA ŚWIAT JUZ NATARŁA.


No i dobrze. Długie bardzo długie dni wolne od pracy. Niektórzy będą spożywać alkohol w nadmiarze. Potem będą męki Tantala, smutek straszliwego kaca, bo... kto ni mioł kaca, nie wiy co to smutek...
Dla nich Krysia Słobodzińska wynotowała lekarstwo… dla tych co przeżyli po przepiciu:
1. Szklanka mleka, dwa jajka surowe, łyżeczkę ostrego sosu - rozbełtaj i wypij!!! Zamknij gębę! Nie oddychaj chwilę! Poszło. Zwrotów nie przyjmujemy.
2. Ostryga angielska - podobna do pierwszej - do szklanki wlej biedaku łyżkę octu, trochę soli i pieprzu, wymieszaj, wbij dwa jajka i nie mieszaj tylko połknij. Łykało się wczoraj lekko? Smakowało? W główci szumiało? Pocierp trochę, bo to jest obrzydliwe! Do następnego kaca!


Babka majowa
 

Wanda Czubernatowa - potrawyregionalne.pl
© JM Media 2016. All rights reserved.
 
Wróć ...
Napisz komentarz
  • Prosimy o komentarze odpowiadające tematowi newsa.
  • Personalne odniesienia do autorów artykułów i innych komentarzy będą usuwane.
  • Prosimy nie dodawać w komentarzach odnośnikow do swoich stron WWW. Takie komentarze również będą w całości usuwane.
  • Komentarze pozostawiane przez anonimowych, niezarejestrowanych użytkowników ukażą się na stronie dopiero po zaakceptowaniu przez moderatora.
Autor:
Komentarz:
TŁOCZNIA OWOCÓW PAWŁOWSKI
MELBA ZAPRASZA
EDYTA SZAST ZAPRASZA...
FESTIWAL ŚLĄSKIE SMAKI
KALENDARZ' 2017