Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Pliki cookies
Aktualności (ostatni kwartał)
Specjały
Przepisy i receptury
Przyprawy
Poradnik Babci Aliny
Gwarzenie przy warzeniu
Ćwierkanie na tapczanie
Wierszowane jodło
Pokochajmy chwasty
Zioła
Miody
Wody mineralne
Wokół kuchni i stołu
Obyczaje
Rękodzieło
Biblioteczka
Na wesoło
Rozmaitości
Do pobrania
Redakcja
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
LISTA PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH
BIBLIOTECZKA PDF
KUCHNIA WROCŁAWIA

JAK SIĘ WARZY FELKA.


Warzenie czyli gotowanie, przyrządzanie potraw jednych cieszy, raduje i podnieca, a innych drażni, męczy i złości.
- Baba do gorcków!
Jednak najlepsi kucharze to mężczyźni, ja tak uważam i co mi kto zrobi?
Pan kucharz ostrzyżony ładnie, w czapie białej, nie trzęsie kudłami nad garami! Jak to JEDNA pani czyni. Hej.
- A A A +
Drukuj Drukuj
 E-mail  E-mail
RSS RSS
A teraz opowiem Państwu Czytelnikom, jak się przyrządza felki. Albo wierszyki do rymu i z rytmem, takie na zamówienie Za stówkę od zwrotki, albo za darmo.

Felek czyli felieton, feluś-felietonik wylazł z moich garnków już 500 razy! O matulu! Skąd się tyle wzięło?
Wiesz ile musiałam nałowić szumu z potoczka, ile pyłków mchu i kwiatu paproci naskubać w lesie i w laseczku! A ile liter, wyrazów i zdań! Pełne worki, wory i skrzynki!

Usmażyć placki ziemniaczane to drobiażdżek. Przyniesiesz z piwniczki koszyczek dorodnych grulek, obierzesz, poszukasz tarełka, ucierając śpiewasz, albo mruczysz-tarciocki grulane, z pieprzem i ze solom, poniektorzy z cukrem ze śmietankom wolom!
Au! Przytarłam sobie palec! tarło takie nowe, ostre i metalowe! Są przeróżne maszyny do rozcierania ziemniaków na ciapę, ale one bardzo wrzeszczą, warczą i za szybko miażdżą, nie zdążysz nic zaśpiewać ,ani pomyśleć o usmażeniu felka.

Do felka się zabrać, naszykowane pióro, długopis, ołówek, wycinki z gazet. O... pies sąsiada ogłasza, że nie podoba się mu moja kotka Fisia, wtargnął na naszą posesję przez dziurę w płocie i warczy! Co jeszcze potrzebne żeby napisać? Komputer. Koty trochę rozregulowały, bo bezkarnie piszą na nim swoje utwory, wnoszą na łapkach śmieci i włoski, jakoś by to trzeba wydmuchać, oj...

No dobrze, to o czym ma być ten pięćsetny felek? Że zima i śniega ni ma, a najmłodszy kociczek rozbił pięć doniczek, z paprotką, trzykrotką, drzewkiem szczęścia i fiołkiem alpejskim, w piątej była pieprzowa mięta, oj te zwierzęta!
Na razie zajmę się sprzątaniem. Nie z każdego ziemia się wysypała, zmiatać będę zmioteczką, na szufelkę i układać doniczki na szafach i wysokich półkach, na które trudno mi dosięgnąć, a kotu bardzo łatwo się wydrapać.

Wracając do felka to już go układam, jeszcze kawy ze cztery z cukrem, jeszcze i do rondelka. W tym małym się nie wysmaży, a w tym dużym przypali. Albo na odwrót. Jeszcze tylko gospodarzowi podwieczorek i już jestem felietonistką.

W tym momencie zadzwonił dzwonek u wrót, u drzwi wejściowych. Otwieram. O! Dość dawno nie widziany kolega. Otwiera portfel i daje mi 500 złotych. Pięć stówek.  Bez vatu, pitu i podatków żadnych. Do łapy i już. Nawet nie wchodzi za progi tylko dziękuje za pracę którą kiedyś dla niego wykonałam! Ha, ha i to jest ten felek na jubileusz! 500 złotych na pięćsetkę! Czego i Wam życzę.

Pozdrawiam.


Wanda Czubernatowa - potrawyregionalne.pl
© JM Media 2016. All rights reserved.
 
Wróć ...
Napisz komentarz
  • Prosimy o komentarze odpowiadające tematowi newsa.
  • Personalne odniesienia do autorów artykułów i innych komentarzy będą usuwane.
  • Prosimy nie dodawać w komentarzach odnośnikow do swoich stron WWW. Takie komentarze również będą w całości usuwane.
  • Komentarze pozostawiane przez anonimowych, niezarejestrowanych użytkowników ukażą się na stronie dopiero po zaakceptowaniu przez moderatora.
Autor:
Komentarz:
TŁOCZNIA OWOCÓW PAWŁOWSKI
MELBA ZAPRASZA
EDYTA SZAST ZAPRASZA...
FESTIWAL ŚLĄSKIE SMAKI
KALENDARZ' 2017