Barszcz zwyczajny – co warto o nim wiedzieć

Barszcz zwyczajny (Heracleum sphondylium) to roślina preferująca stanowiska żyzne i lekko wilgotne, znajdujące się w półcieniu. Można spotkać ją na obszarze całego kraju w okolicy łąk i podmokłych zarośli. Przy użyciu barszczu zwyczajnego można przygotować zupę o kwaśnym smaku, wystarczy tylko poddać roślinę kiszeniu. Podczas zbiorów barszczu warto pamiętać, że istnieje ryzyko pomyłki z  barszczem sosnowskiego, który występuje w podobnym środowisku, jest jednak rośliną o złej sławie, o wiele rzadziej używaną we współczesnej kuchni.

Barszcz sosnowskiego a barszcz zwyczajny, czym się różnią?

Obie rośliny są do siebie bardzo podobne, a podstawową różnicą pomiędzy nimi jest wysokość oraz wielkość baldachów kwiatowych. Barszcz Sosnowskiego jest o wiele wyższy, ponieważ dorasta nawet do pięciu metrów. Posiada on również bardzo duże kwiatostany o średnicy ponad dwadzieścia centymetrów. Warto pamiętać, że młody barszcz sosnowskiego jest mniejszy i właśnie wtedy występuje najwyższe ryzyko pomyłki. Dodatkową różnicę stanowi łodyga rośliny, która jest pokryta fioletowymi plamkami, liście barszczu sosnowskiego są również o wiele bardziej rozłożyste niż w przypadku barszczu zwyczajnego, który jest chwastem podobnym do kopru.

Barszcz zwyczajny, przepisy

Barszcz zwyczajny świetnie nadaje się jako przyprawa do mięs, marynat oraz pikli. Rośliny można używać także w postaci kiszonej i na jej bazie przygotować kwaśną zupę.

Jak kisić barszcz biały?

Kiszenie barszczu zwyczajnego jest bardzo proste, a należy zacząć je od przygotowania czystego słoja oraz ciepłej, przegotowanej wody. Liście, łodygę oraz kwiat barszczu zwyczajnego myjemy i kroimy w drobną kostkę. Następnie wkładamy do słoika i zalewamy ciepłą wodą. Teraz należy pozostawić zakwas na zupę na dwa do trzech dni w ciepłym miejscu, aby proces kiszenia przebiegł prawidłowo. Po tym czasie można używać kiszonki jako bazy do przygotowania kwaśnej zupy.

Jak przyrządzić zupę z barszczu (rośliny)?

Składniki:

  • kiszony barszcz zwyczajny
  • pół litra wody
  • bulion warzywny lub mięsny
  • dwa ziemniaki
  • dwie marchewki
  • seler lub pietruszka
  • przyprawy, można dodać liść laurowy, ziele angielskie lub majeranek
  • sól

Przygotowanie:

Proces przygotowania zupy jest łatwy. Wystarczy przyrządzić bulion na bazie mięsa lub warzyw. Po zagotowaniu można wrzucić do niego obrane oraz pokrojone w drobną kostkę ziemniaki, pietruszkę, seler oraz marchew. Następnie wsypujemy sól oraz przyprawy. Czekamy aż warzywa zrobią się miękkie, gotujemy pod przykryciem przez około dwadzieścia minut. Po tym czasie można zmniejszyć ogień i pozwoli wlać zakwas z barszczu (rośliny). Całość należy gotować na bardzo małym ogniu przez dziesięć minut. Po tym czasie zupa jest gotowa. Opcjonalnie można doprawić ją zakwasem z mąki żytniej lub śmietaną.

Jakie przyprawy do barszczu będą najlepsze?

Gotowa kiszonka z barszczu posiada już swój własny unikalny smak, dlatego do zupy nie potrzeba zbyt wielu przypraw. Z lekko kwaśnym smakiem barszczu najlepiej komponują się przyprawy takie jak ziele angielskie, liść laurowy, pieprz czy majeranek. Nadają one potrawie wyrazistości oraz głębi aromatu.

Co jeszcze warto wiedzieć o barszczu?

Barszcz sosnowskiego został sztucznie wprowadzony do naszego kraju dopiero w XX wieku i rozprzestrzenił się na obszarze Polski. Ciekawostką jest, że barszcz zwyczajny został umieszczony przez botanika Syneriusza w jednym z pierwszych, polskich zielników. W naszym kraju istnieje wiele gatunków barszczu i nie każdy z nich nadaje się do spożycia. Kilka z nich to rośliny trujące, które mogą powodować bardzo niebezpieczne zatrucia. Rośliny takie jak barszcz Mantegaziego czy barszcz Sosnowskiego mają w Polsce złą sławę, ponieważ mogą powodować silne oparzenia skóry.

Warto jednak wiedzieć, że dawniej przygotowywano potrawy z barszczu sosnowskiego. Zupa z barszczu stanowiła niegdyś podstawę żywienia w krajach wschodnich. Warto pamiętać, że przy zbiorze zawsze należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie zbierając młode rośliny , ponieważ zatrucie inną, bardzo podobną do barszczu zwyczajnego rośliną może być śmiertelne. Nigdy nie należy zbierać rośliny jeśli nie jesteśmy pewni czy mamy do czynienia z jadalnym gatunkiem.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *