Nalewka z jeżyn

Jeżyna, inaczej nazywana ożyna lub ostrężyna, jest kolczastym krzewem, rosnącym w Polsce m.in. w lasach. Owoce jeżyny są podobne do malin. W przeciwieństwie do malin ich kolor jest ciemnofioletowy, granatowy lub czarny. Jeżyny mają zastosowanie w medycynie naturalnej. Co można zrobić z jeżyn? Zapraszamy na przepis – nalewka z jeżyn i inne pomysły.

Co można zrobić z owoców jeżyny

Jeżyny to owoc, który można zastosować do stworzenia domowych przetworów. Powstaną z nich pyszne dżemy, desery i sosy. Z owoców tych powstanie także smaczna nalewka z jeżyny oraz likier jeżynowy. Można też przygotować jeżyny w soku własnym oraz jeżyny w cukrze.

Co zrobić z jeżyn – nalewka jeżynowa

Przepis na nalewkę z jeżyn jest bardzo prosty. Mogą być różne rodzaje nalewki: nalewka tradycyjna, nalewka z jeżyn na wódce oraz nalewka z jeżyn na spirytusie i wódce. Gdy przyjdzie nam do głowy nalewka z jeżyn przepis może być stworzony z następujących składników:

– 0,5 kg jeżyn
– 0,25 l wódki
– 0,25 l spirytusu
– 0,3 kg cukru

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Nalewka z jeżyn – przygotowanie

  1. Owoce umyć pod zimną wodą. Przełożyć do słoika. Do słoika z owocami wlać wódkę, a po niej spirytus. Potrząsnąć słoikiem, żeby składniki się wymieszały i zamknąć szczelnie słoik.
  2. Odstawić w ciemne, chłodne miejsce na minimum 2 tygodnie. Czas maceracji można przedłużyć do 3 tygodni. Po tym okresie do słoika z alkoholem i owocami wsypać cukier. Najlepiej drobny. Dokładnie zamieszać składniki (może być drewnianym patyczkiem) i zamknąć słoik.
  3. Odstawić nalewkę w zacienione miejsce. Odczekać tydzień, aż cukier się rozpuści.
  4. Po tym czasie przecedzić nalewkę przez sitko albo gazę do drugiego słoika. Nalewkę można jeszcze przefiltrować przez pieluchę tetrową do pozbycia się fragmentów owoców i zanieczyszczeń. Po przefiltrowaniu nalewka z jeżyn jest gotowa.

Nalewka z ostrężyn – czas leżakowania

Inna nazwa na nalewka z jeżyn nalewki z ostrężyn lub nalewka z ożyn. Nalewki z jeżyn można pić od razu po przygotowaniu, ale im dłuższy proces leżakowania tym smak będzie wyraźniejszy. Najlepiej trzymać ją w chłodnym i suchym miejscu przez minimum 3 miesiące.

Nalewka z jeżyn przepis na spirytusie

Gdy przyjdzie nam do głowy nalewka jeżynowa na spirytusie przepis wygląda następująco:

– 4 kg jeżyn
– 2 l spirytusu o mocy ok. 70%
– 2 kg cukru

Jak zrobić nalewkę z jeżyn na spirytusie?

Żeby wyszedł przepis na nalewkę z jeżyn owoce należy wypłukać pod wodą. Zostawić do obcieknięcia z wody. Wsypać do słoika. Zalać spirytusem. Odstawić na dwa tygodnie. Zamieszać co jakiś czas. Po tym okresie zlać naciąg do czystego słoika. Cukier rozpuścić w litrze wody. Podgrzać w garnku do rozpuszczenia. Ostudzić i wlać do słoja z jeżynami. Odstawić na 4 tygodnie. Po tym czasie przefiltrować sok z jeżyn i wycisnąć owoce. Połączyć z odstawionym nalewem. Przefiltrować do butelek. Odstawić na minimum 3 miesiące, a najlepiej dłużej.

Nalewka z jeżyn – właściwości

Nalewka z jeżyn posiada właściwości lecznicze. Pomaga w chorobach układu krążenia, gdyż wzmacnia serce i zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy. Nalewka jeżynowa łagodzi też objawy PMS i menopauzy. Dla chorych na serce najlepsza będzie nalewka z jeżyn z miodem gryczanym, który ma duże ilości żelaza i witamin: C, B1, B2 i PP.

Jeżynówka z miodem gryczanym przepis

– 1 kg jeżyn
– 0,5 szklanki miodu gryczanego
– 0,35 l wódki
– 0,5 l spirytusu
– 0,5 kg cukru

Jak przygotować?

Umyte jeżyny włożyć do słoika. Układać warstwami. Na każdą warstwę wsypywać cukier. Całość zalać miodem. Następnie wlać wódkę i spirytus. Zakręcić słoik i odstawić na 6 tygodni w ciemne, chłodne miejsce. Po tym czasie odcedzić zawartość, zlać do butelek i odstawić na pół roku.

Co zrobić z jeżyn?

Poza stworzeniem nalewki z jeżyn można zrobić jeszcze wiele innych ciekawych produktów. Dla przykładu likier jeżynowy. Potrzeba do niego:

– 1,5 kg jeżyn
– 1,5 l czerwonego wina
– 0,7 brandy
– 1 kg cukru

Jak połączyć składniki?

Jeżyny umyć i wysuszyć. Umieścić w dużym, szklanym naczyniu. Zblendować owoce. Do zmiksowanych jeżyn dolać czerwonego wina, przykryć i odstawić na 48 godzin w chłodne miejsce. Mieszać co jakiś czas. Po maceracji przefiltrować przez gazę. Przelać płyn do rondelka. Dodać cukier. Gotować na małym ogniu około godziny do uzyskania syropowej konsystencji. Pozostawić do ostygnięcia. Dodać brandy i zabutelkować.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *