Pigwa przetwory czyli pigwowy zawrót głowy

Zarówno pigwa, jak i pigwowiec należą do drzewek i krzewów owocowych, choć wydawane przez nie owoce różnicuje nie tylko wielkość, ale również i kształt. Pierwsze z nich wyglądem przypominają dorodne, intensywnie żółte jabłka Rosmarina Bianca, a ich następcy – niewielkie, zaokrąglone bursztynowe morele. Chociaż współcześnie nie stanowią rośliny znanej na masową skalę, pamięć o nich wciąż jest kultywowana przez starsze roczniki, szczególnie pokolenia naszych babć i dziadków. Pigwa przetwory – jak najbardziej! Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pomysłami.     

Pigwa czy pigwowiec — najistotniejsze różnice

Gatunki te nie uzurpują sobie prawa do terenów o nadzwyczajnych wymaganiach, a odnajdują się nawet w warunkach, które są przeciwne tym wytycznym, w szczególności krzew pigwowca. Nieco inaczej wygląda to w przypadku zapotrzebowań drzewek pigwowych, które do adaptacji w danym środowisku wymagają żyznej i wilgotnej ziemi, ale to jedyny warunek, jakiemu należy sprostać, by cieszyć się specyficznym smakiem tych przetwornych owoców. Obie odmiany roślin z rodziny różowatych dzierżą cierpki oraz nieco gorzkawy posmak, który wynagradzają ilości przepisów, z którymi smacznie i nietuzinkowo współgrają.

Pigwa przetwory – do czego możemy wykorzystać owoce pigwy i pigwowca?

Owoce gotowe są do zbioru jesienią, ale najlepiej zbierać je dopiero po wystąpieniu pierwszych przymrozków, gdyż właśnie wtedy ich kwaśnawy aromat łagodnieje, a smak staje się bardziej wyrazisty i łagodniejszy. Kiedy pigwa lub pigwowiec dojrzewa kolor, jaki wówczas przybierają, oscyluje między intensywnym słomkowym odcieniem a delikatną limonkowo-miodową barwą, natomiast miesiącem, w którym proces ten przybiera moment kulminacyjny, jest zazwyczaj październik.

Sprawdź polecane pojemniki na przyprawy i słoiki na przetwory

Jak obrać pigwę i pigwowca? Jako że są to owoce niemal niestrawne w swojej surowej postaci, a przegotowane skórki łatwo ulegają zmiękczeniu, nie ma potrzeby pozbywania się ich siłą, a co za tym idzie — ich obróbka jest całkowicie zbędna!

Zastosowanie tych specyficznych, lecz niezwykle aromatycznych owoców jest ogromne — w Internecie, a także z pewnością w starych, być może nieco zakurzonych rodzinnych książkach kucharskich, przepisy na pigwa przetwory z owoców pigwowca, jak i wyroby z pigwy zajmują niejedną stronicę — od dżemów z pigwy, po galaretki z pigwowca, na occie i soku pigwowym kończąc.

Pigwa przetwory – jak przygotować dżem z pigwy lub pigwowca?

Nic prostszego, potrzebujesz jedynie owoców pigwy lub pigwowca oraz cukru – biały, trzcinowy, brązowy, słodzik czy kokosowy. Inwencja twórcza leży po Twojej stronie!

Przykładowe proporcje składników na dżem pigwowy:

  • 1kg owoców
  • 0,5kg cukru
  • starta skórka pomarańczy, odrobina soku z cytryny lub kilka goździków

Oto, w jaki sposób możesz krok po kroku przygotować swoje powidła:

  • Dokładnie przemyj owoce.
  • Pozbądź się tkwiących w nich pestek.
  • Pokrój w drobną kostkę/zetrzyj/rozdrobnij.
  • Na rozgrzaną patelnię umieść uprzednio przygotowany produkt, do którego stopniowo dodawaj cukier.
  • Mieszaj do uzyskania gęstej, płynnej masy.
  • (Opcjonalnie) dopraw ulubionymi dodatkami.
  • Gotuj przez ok. 1h.
  • Następnie przełóż przetwór do umytych i wyparzonych słoiczków, które pozostaw szczelnie zamknięte, odwracając je na kilka minut do góry dnem.
  • Et voilà! Odłóż do ostygnięcia i ciesz się swoim wyrobem w dowolnym momencie, w jakim tylko najdzie Cię na niego ochota!

 

Pigwa przetwory – galaretka z pigwy lub pigwowca

Podobnie sprawa ma się z przyrządzeniem pigwowej galaretki. W tym celu potrzebujesz owoców, cukru oraz wody.

Ten hiszpański specjał nosi nazwę dulce de membrillo, choć w spolszczonej wersji przyjmuje określenie galaretki z pigwy. Gdy dojrzałe i pulchne owoce opadają z gałązek drzew, Hiszpanie nie przechodzą obok nich obojętnie. W okresie jesienno-zimowym powidła pigwowe stanowią absolutny must-have. Najczęściej są one podawane z owczymi serami, ale tuż obok królują także sery kozie, cheddar, parmezan, a nawet te z dodatkiem pleśni.

Przykładowe proporcje składników:

  • 1kg owoców pigwy (lub pigwowca)
  • 0,5kg cukru (dobranego wedle własnego uznania)
  • woda
  • (opcjonalnie) skórka/sok z pomarańczy, cytryny lub aronii czy goździki
Kroki, które należy przedsięwziąć do wykonania galaretki z pigwy:
  1. Dokładnie umyj przygotowane owoce.
  2. Opróżnij je z pestek i pokrój na mniejsze kawałki.
  3. Wrzuć je do garnka i zalej wodą tak, by znalazły się one pod jej powierzchnią.
  4. Gotuj je na wolnym ogniu do momentu ich zmiękczenia.
  5. Stopniowo dodawaj cukier, wykonując koliste ruchy łyżką kuchenną.
  6. Pozostaw owoce do ostygnięcia, a następnie zagotuj je do momentu zgęstnienia.
  7. Tak sporządzony wywar przełóż do umytych i wyparzonych pojemniczków/słoików.

Podobnie można przygotować galaretkę z pigwowca z tą różnicą, iż ugotowane owoce należy pozostawić do ocieknięcia (od kilku do kilkunastu godzin), a następnie do powstałej zalewy dodać cukier, który w ciągu kilkudziesięciu minut powinien uzyskać galaretowatą konsystencję, gotową do wyłożenia w uprzednio przyszykowanych do tego formach.

I nie zapomnijcie: to owoce, które zawierają ogromne ilości pektyn, dlatego niech nie skusi Was chęć dodania środków żelujących, ponieważ duża doza cierpliwości i samozaparcia będą w zupełności wystarczające.

Pigwa przetwory – napoje pigwowe

Wśród wielu zwolenników tego owocu funkcjonuje przekonanie o jego większym pozytywnym wpływie na organizm aniżeli chociażby cytryna, której polski odpowiednik przypisuje się owej pigwie — prawdziwej skarbnicy witamin i składników odżywczych tj. potas, wapń, żelazo i magnez. To także pomocnik w zwalczaniu naprzykrzających się dolegliwości wątroby, niskiego apetytu czy wysokiego cholesterolu. Soki z pigwy wpływają także na poprawę odporności, dlatego nierzadko jej zasoby wykorzystywane są w walce z infekcjami wirusowymi, jak np. coraz powszechniejsze przeziębienia.

Pyszny sok z pigwy z sokowirówki czy też przygotowany ręcznie w połączeniu z domową herbatką rozgrzeje nas w chłodne, letnie wieczory oraz ułatwi uporanie się z problemami na tle zdrowotnym. Przygotowanie takiego wywaru jest niezwykle proste.

Pigwa przetwory – sok

Aby zabrać się za przygotowanie soku należy zaopatrzyć się w pigwę z cukrem, proporcjonalnie: 1kg owocu na 1kg substancji słodzącej, przekładane warstwami w wyparzonym i osuszonym słoju. Tak wykończony przetwór pigwowy odstawiamy na kilka dni, uprzednio dokładnie mieszając do połączenia się składników.

Pigwa przetwory  – sok z sokowirówki

W celu stworzenia soku z użyciem sokownika wymagane jest dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi urządzenia. 1kg owoców pigwy pokryj 0,5kg cukru w górnej części, a dolną wypełnij wodą zgodnie z zaleceniami producenta, by nie doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Powstałym roztworem napełniaj słoiczki lub odpowiednie pojemniczki. Nie zapomnij, by tak przygotowane przetwory przechowywać w lodówce lub spiżarce o niezbyt wysokiej temperaturze, gdzie na półkach pigwa w słoikach oprócz smakowitej funkcji, będzie mogła cieszyć oko jej twórcy, bądź twórczyni!

Pigwa przetwory – syrop

Opłukane, poćwiartowane i pozbawione pestek owoce należy umieścić do naczynia o większych gabarytach niż tradycyjny słoik. Pigwa zasypana cukrem spowoduje wypuszczenie soku, wraz z którym musi zostać umieszczona w garnku, pozostawionym na palniku o niewielkich płomieniach. Po kilkuminutowym gotowaniu naparu należy przełożyć go do wyczyszczonych słoiczków i pozostawić do około piętnastominutowej pasteryzacji. Podobnie jak w przypadku sporządzania dżemów, słoiki powinny zostać umieszczone na pewien czas do góry dnem.

Innym sposobem jest pozostawienie przygotowanych pigw z cukrem na czas pojawienia się na dnie soku, który w przeciągu kilku dni powinien zostać przelany do pojemniczków, od tej chwili znajdujących się w przeciągu naszej ręki, ilekroć postanowimy sięgnąć po ten herbaciany dodatek.

Pigwa przetwory – kompot

Wykonanie kompotu z pigwy jest banalnie proste: oczyszczone owoce pozbawiamy gniazd nasiennych, kroimy w nieduże cząstki i dodajemy do garnka z wodą i ew. odrobiną soku z cytryny. Część wrzącej wody powinna zostać pocukrowana, a następnie przelana do wpierw osadzonych w słoiku owoców. Ostatnim krokiem, ku wykonaniu przetworu z pigwy jest pozostawienie jej na trzydziestominutową pasteryzację.

Przykładowe proporcje składników:

  • 1kg pigwy
  • 0,5l wody
  • 150g cukru
  • (opcjonalnie sok z cytryny, zapobiegający czernieniu owoców)

Niecodzienne przepisy na przetwory z pigwy

Pigwa kandyzowana, brzmi egzotycznie i niespotykanie, a może… słodko i czarująco? Otóż to! Pigwa — przepis na przetwór rodem z festiwali i filmów w westernowym klimacie. Zanim przystąpimy jednak do tego procesu, należy skrupulatnie umyć, osuszyć i pozbawić nasze owoce wszelkich włosków i pestek. Najlepiej w przededniu zmiękczyć ich skórkę przez pozostawieniu ich w wodzie na ok. kilkanaście godzin.

1kg danego produktu wymaga użycia niemal 1,5kg cukru, z którego przygotowujemy gęsty, bursztynowy syrop gotowany i mieszany na wolnym ogniu. W międzyczasie, oczywiście, smażąc i obtaczając owoce w płynnej substancji tak, by stały się w większej mierze nasiąknięte cukrowym wywarem.

Finalnie, osuszamy je na papierze do pieczenia np. poprzez wstawienie do piekarnika i podajemy ostudzone jako wyśmienite urozmaicenie dań słodkich oraz wytrawnych. Nie pozostaje nic innego, jak tylko życzyć wspaniałych wrażeń smakowych wszystkim łasuchom, którzy zajrzeli na tę stronę. Mam nadzieję, że podpowiedzi zawarte w artykule pozwolą Wam nacieszyć się pełnią tych dawno zapomnianych wytworów.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *