Dereń – nalewka z derenia, soki i kompot

Dereń to krzew ogrodowy średniej wielości, który charakteryzuje się  słodkimi owocami o intensywnej czerwono – bordowej barwie. Jego smak jest cierpki, a u niektórych gatunków lekko słodkawy. Owoce derenia zawierają bardzo dużą ilość witamin i mikroelementów wśród, których warto wymienić miedź, mangan, witaminę PP, C oraz A. Nalewka z derenia jest zatem warta przygotowania, zapraszamy do skorzystania z naszego przepisu.

Dereń jadalny przepisy na przetwory, które warto znać

Owoce derenia z powodu swojego wytrawnego smaku dają dużo możliwości przygotowania domowych przetworów. Nadają się one idealnie na  kompoty, soki,  dżemy, galaretki oraz nalewki, dlatego w sezonie zbioru warto z nich korzystać.

Dereniówka, przepis na pyszną nalewkę z derenia

Do przyrządzenia nalewki z derenia potrzeba owoców oraz spirytusu. Przepis na najprostszą dereniówkę polega na zalaniu świeżych owoców derenia wódką lub spirytusem. Przed przygotowaniem należy dokładnie umyć oraz osuszyć owoce.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:


Do przyrządzenia nalewki z derenia najlepiej użyć dużego, dobrze wyparzonego słoja o pojemności około litra. Opcjonalnie można dodać do dereniówki cukier. W analogiczny sposób można przyrządzić nalewkę z derenia z miodem, która jest mniej słodsza oraz posiada bardziej delikatny smak. Nalewka z derenia gotowa!

Sok z derenia jadalnego, przepis

Przepis na sok z derenia jest bardzo prosty i nie wymaga wiele czasu. Do przygotowania potrzeba jednego kilograma świeżych owoców, pół kilko cukru lub miodu oraz trzech litrów wody. W pierwszej kolejności należy dokładnie umyć, a następnie włożyć do dużego garnka. Teraz zalewamy wszystko wrzącą wodą i przykrywamy. Następnie należy pozostawić owoce na dwanaście godzin. Po upływie tego czasu owoce trzeba wyjąć, a pozostałą w garnku wodę doprowadzić do wrzenia wrzucić i wrzucić do niej owoce.

Całość trzeba jeszcze raz pozostawić, tym razem na jedną dobę. Trzeciego dnia należy jeszcze raz zagotować sok i odstawić na 48 godzin. Następnego dnia można już wyłowić owoce, a sok zagotować przez około 10 minut. Teraz można już dodać do soku cukier, zamieszać i gotować na wolnym ogniu jeszcze pięć minut. W razie pojawienia się piany na powierzchni soku należy ją zebrać. Sok można zawekować na zimę w wyparzonych butelkach lub słoiczkach. Tak przygotowany sok z derenia można pić z herbatą lub wodą. jest idealny na wsparcie odporności w sezonie infekcji.

Suszone owoce derenia. Do czego mogą się przydać?

Dereń suszony można przygotować w prosty sposób domowymi sposobami. Jeżeli nie posiadamy suszarki do grzybów można przeprowadzić osuszanie owoców w uchylonym piekarniku, nastawionym na bardzo niską temperaturę. Aby dobrze ususzyć owoce należy przekroić je na pół, a następnie rozłożyć cienką warstwą na blasze do pieczenia lub sitku.

Po kilku godzinach owoce powinny mieć ciemnoczerwoną barwę i być zupełnie wysuszone. Suszone owoce derenia można wykorzystywać jako herbatkę lub domieszkę do mieszanek ziołowych.

Derenia można używać także jako dodatku do potraw mięsnych oraz deserów. Nalewka z suszonych owoców derenia to pomysł na posezonowe wykorzystanie owoców. jest ona równie smaczna co trunek ze świeżych owoców.

Przepis na kompot z owoców derenia

Kompot z owoców to pyszny napój, który można przygotować szybko i cieszyć się smakiem owoców przez cały rok.

Najpierw należy umyć i oczyścić owoce, a następnie zagotować w garnku wodę. Na gotująca się wodę należy wsypać owoce derenia, a następnie gotować przez około pól godziny. Po piętnastu minutach od zagotowania należy dosypać do kompotu cukru.

Teraz wystarczy naszykować czyste słoiczki i można nalewać do nich gorący kompot. Warto pamiętać o tym żeby nakrętki do słoików były szczelne.

Teraz każdy słoik zakręcamy i obracamy denkiem do dołu. Po kilku godzinach wieczko powinno być wklęsłe.

Można rozcieńczyć go z wodą. Tak przygotowany kompot to świetny napój obiadowy, który najlepiej podawać  go na ciepło.

Dereń jadalny, dlaczego warto z niego korzystać?

Owoce derenia to bogactwo witamin z którego warto korzystać również sezonowo. Nadają się one bowiem jako dodatek do ciast, deserów i pasztetów. Soki i nalewki z derenia pozwalają cieszyć się niesamowitym smakiem tego mało znanego owocu przez cały rok. Przetwory z derenia to skarbnica związków mineralnych, co sprawia, że idealnie wspierają one organizm o każdej porze roku. Zatem nie tylko nalewka z derenia, ale także soki i kompoty są wartościowymi przetworami które warto przygotować.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *