Nalewka z aronii

Aronia do lat znana jest ze swoich właściwości leczniczych. Ten niezwykle popularny krzew, pochodzący z Ameryki Północnej uprawia się bardzo łatwo, a jego owoce przerabiane są na różne sposoby – najczęściej na soki lub nalewki. Trzeba pamiętać, że aronia to bomba witaminowa (zawiera witaminy A, C, PP, P, E, B2, kwas foliowy, B6, K) a jej spożywanie chroni przed nadciśnieniem, miażdżycą, nowotworami (dzięki garbnikom resweratrol. Dodatkowo zawiera też sód, potas, cynk, fosfor, bor, jod czy mangan. Choć chętnie pijemy ją w postaci soku lub syropu, doskonale sprawdzi się w postaci nalewki, nalewka z aronii jest polecana szczególnie zimową porą.

Czy wiesz, jak zrobić nalewkę z aronii

Jeśli chodzi nam po głowie nalewka z aronii jak zrobić ten napój będzie pierwszym pytaniem. Najlepsza nalewka z aronii jest mocna i słodka jednocześnie. Przepis jest bardzo prosty i, oczywiście, przeznaczony tylko dla dorosłych ponieważ jest to oczywiście nalewka z aronii na spirytusie. Jednak zanim do niego przystąpimy, należy pamiętać, że sama aronia ma cierpki i nieprzyjemny smak więc nie spożywa się jej na surowo. Aby przepis na nalewkę z aronii się udał, owoce muszą zostać przemrożone. Ci, którzy mają własne krzaki, mogą zostawić owoce do pierwszych przymrozków, jednak istnieje ryzyko, ze staną się ona pokarmem dla ptaków. Łatwiejszym sposobem jest włożenie aronii na 24 godziny do zamrażarki. W ten sposób tracą nieprzyjemny cierpki smak. Można je mrozić dłużej, ale tradycyjna nalewka z aronii wyrabiana jest z owoców jak najświeższych.

Sprawdzony przepis na nalewkę z aronii

Zaczynamy od klasyki, jest to doskonała nalewka z aronii przepis babci z pewnością w każdej rodzinie zawierał taką miksturę. Jest to oczywiście nalewka z aronii i liści wiśni na spirytusie. Liście wiśni nadają napojowi delikatności i lekkiego aromatu, także koniecznie trzeba ich użyć.

  • Potrzebujemy więc na ok 1 kg owoców 200 liści wiśni.
  • Zlewamy wszystko wodą i gotujemy ok. 40 minut – aronia musi puścić sok.
  • Potem przecedzamy sok, dodajemy 0.5 kg cukru i czekamy aż ostygnie. Wtedy wlewamy 0.5 litra spirytusu.
  • Taka nalewka z soku aronii musi jeszcze swoje odstać. Chowamy ją do ciemnego miejsca na minimum 2-3 miesiące.

Po tym czasie nalewka z aronii z liśćmi wiśni jest gotowa.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:


Nalewka z aronii z liśćmi wiśni z gotowaniem czy bez?

Należy zwrócić uwagę, że powyższy przepis jest związany z gotowaniem owoców i liści. Jednak nalewka z aronii z liśćmi wiśni z gotowaniem nie jest jedynym sposobem jej przygotowania. Możemy pominąć ten etap, choć procedura przygotowania może być nieco trudniejsza, jednakże istnieją pewne ułatwienia. Tutaj można wykorzystać przepis, dzięki któremu powstanie nalewka z aronii z miodem.

Jeśli będzie produkowana taka nalewka z aronii liście wiśni nie są potrzebne.

  • Ok 1 kg owoców przepłukujemy, osuszamy i rozbijamy tłuczkiem.
  • Owoce umieszczamy w słoju, dodajemy 300 g miodu i skórkę cytryny (około trzy łyżeczki).
  • Ponieważ tym razem będzie to nalewka z aronii z wódką właśnie tym alkoholem zalewamy owoce (potrzeba nam będzie około 1.5 litra).
  • Słój z zawartością odstawiamy w ciemne miejsce na 5-6 tygodni.

Po tym czasie nalewka z aronii z miodem i cytryna będzie gotowa.

Nalewka z aronii z imbirem i cytryną – przepis

Jeszcze inna nalewka z aronii przepis na którą znajdziecie poniżej wykorzystuje cukier oraz znane ze swoich właściwości imbir i cytrynę. Gdy przygotowuje się taka nalewka aronia, znana z zwartości witamin, pełna witaminy C cytryna i działający przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie imbir łączą swoje moce! Na sezon przeziębień – idealna. Więc jak zrobic nalewke z aronii z takimi właściwościami?

Wystarczy że aronia zasypana cukrem (500g cukru na 1 kg owoców) zostanie umieszona w dużym słoju, a do niej dodane imbir (1 plaster), sok z 1 cytryny i opcjonalnie laska wanilii. Jeśli chcemy dodać trochę smaku, nalewka z aronii z pomarańczą również jest świetna.

Dodajmy wtedy sok z jednego takiego owocu. Ponieważ jest to nalewka z aronii na wódce i spirytusie –  zlewamy całość 0.5 litra spirytusu i chowamy na 2 tygodnie. Codziennie wstrząsamy słojem, a po dwóch tygodniach zlewamy sok do oddzielnego naczynia a do owoców dolewamy 0.5 l wódki. Po kolejnych dwóch tygodniach znów zlewamy sok, łączymy z pozostałym napojem i odstawiamy do leżakowania na 6 miesięcy. Po tym czasie nalewka z aronii z imbirem i cytryną jest gotowa.

A może wiesz jak zrobić wino z aronii?

Odpowiedź na pytanie jak zrobić wino z aronii jest bardzo prosta. Robi się je podobnie do innych owocowych win. Przy czym potrzebujemy dość dużej ilości owoców (najlepiej 7 kg) Owoce należy zmiażdżyć tłuczkiem, przygotować syrop cukrowy z 5 litrów wody i 2 kilogramów cukru, wystudzić, zalać owoce. Dodajemy drożdże do wina czerwonego, wlewamy do butli i zatykamy rurką fermentacyjną. Po miesiącu zlewamy wino, wyrzucamy owoce, a napój znów wlewamy do butli i trzymamy jeszcze około miesiąca.

Jak widać, nie ma czegoś takiego jak jeden przepis na nalewkę z aronii. Ten obdarzony wieloma właściwościami owoc daje nam możliwość eksperymentowania z różnymi smakami i poszukiwania swojego ulubionego. A dodatkowo nalewka z aronii jest po prostu zdrowa i z pewnością zimową porą nie tylko sami się nie poczęstujemy ale i zrobimy przyjemność naszym gościom.

Smaczne i zdrowe nalewki z aronii, aromatyczne wina z jej owoców – sprawdzone przepisy, które zachwycą Ciebie i Twoich gości.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *