Nalewka z wiśni

Tradycyjne nalewki z letnich i jesiennych owoców charakteryzują się nie tylko niesamowitym aromatem, ale także swoimi niezwykłymi właściwościami dla zdrowia. Domowej roboty nalewka z wiśni sprawdzi się na każdą okazję oraz zachwyci swoim smakiem każdego konesera trunków.

Nalewka wiśniowa, przepis babci na domową  wiśniówkę

Do przygotowania własnej roboty nalewki z wiśni potrzeba owoców, cukru oraz spirytusu. W zależności od naszych potrzeb możemy przygotować mocniejszą lub słabszą wersję nalewki.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Jak przygotować?

Najpierw należy umyć wiśnie, oczyścić oraz usunąć ogonki. Następnie jeśli chcemy przyrządzić wiśniówkę bez pestek trzeba wydrylować owoce. Kolejnym etapem jest krótkie ugotowanie wiśni w niewielkiej ilości wody (ok.250 ml) z cukrem. Należy przeprowadzić to szybko i na małym ogniu, aby nie rozgotować owoców. Po około 20 minutach należy zestawić garnek z ognia i pozostawić do wyschnięcia. Teraz można już zalać wiśnie alkoholem. Do tego celu najlepiej użyć spirytusu rozcieńczonego z wodą przegotowaną. Moc nalewki powinniśmy dobrać sami w zależności od naszych upodobań.

Nalewka z wiśni z pestkami

W podobny sposób można również zrobić nalewkę z wiśni z pestkami, wymaga ona jednak niewiele dłuższego gotowania, a jej kolor może nie być aż tak wyrazisty. Nalewka z pestek wiśni, którą można przygotować analogicznie do tradycyjnej wiśniówki wymaga przechowywania w temperaturze poniżej 27 stopni Celsjusza. Jest to bardzo ważne, ponieważ powyżej tej temperatury z pestek do roztworu może wydzielić się toksyczny cyjanowodór.

Inna metoda przygotowania nalewki z wiśni

Istnieje również inny sposób przyrządzenia nalewki wiśniowej na wódce. Jest to metoda na zimno. Dobrany z wodą przegotowaną spirytus należy wymieszać z wiśniami bez pestek w czystym słoiku. Następnie należy pozostawić mieszankę na około sześć tygodni w ciemnym i chłodnym miejscu. Po tym czasie można przecedzić nalewkę oraz przelać do karafki.

Nalewka z wiśni z miodem

Nalewce z wiśni na spirytusie można dodać bardziej subtelnego aromatu poprzez dodanie w początkowej fazie przygotowania miodu. Jeżeli chcemy aby trunek był słodszy zaraz po ugotowaniu i wstępnym przestudzeniu należy (kiedy sok wiśniowy będzie jeszcze gorący) dodać miodu, a następnie dolać alkoholu.

Nalewka z wiśni, działanie lecznicze

Wiśniówka, szczególnie przygotowana na zimno, bez gotowania to nie tylko bogactwo smaku, ale również cenne źródło witamin i minerałów.  Dodatek alkoholu do nalewki skutecznie konserwuje cenne substancje, dlatego mogą one przetrwać w niej przez wiele miesięcy, a nawet lat. Domowa nalewka z wiśni świetnie wspomaga układ trawienny, dlatego warto pić jej niewielką ilość podczas problemów żołądkowych. Regularne picie nalewki pomaga także wzmocnić organizm, zawiera ona bowiem antyoksydanty, które wspierają regenerację oraz mają działanie przeciwnowotworowe. Własnej roboty wiśniówka to także świetnie wsparcie podczas infekcji.

Nalewka ze szklanek? Jaki gatunek wiśni jest najlepszy?

Wśród dużego wyboru odmian wiśni do przygotowania nalewki z wiśni z pewnością warto użyć najstarszych odmian. Charakteryzują się one głębokim, kwaskowatym smakiem, którym powinna wyróżniać się prawdziwa wiśniówka. Jedną z najpopularniejszych gatunków wiśni jest szklanka. Jest to odmiana, która idealnie komponuje się z miodem oraz cukrem, ponieważ jest kwaśna. Wadą szklanki o której warto pamiętać jest wielkość owoców, które zwykle są niewielkie.

Są one trudne do drylowania, a ich pestka przylega do miąższu. Jeżeli zakupimy takie owoce najlepiej ugotować wiśnie w całości. Znanym i smacznym gatunkiem wiśni jest także łutówka. Daje ona większe i bardziej mięsiste owoce a także jest soczysta. Jeżeli szukamy alternatywy do szklanki sprawdzi się ona idealnie.

Przepis na wiśnie na spirytusie

Wiśnie na spirytusie to wytrawny deser, który można przygotować samodzielnie przy użyciu zaledwie trzech składników. Pozwala on cieszyć się przez cały rok smakiem letnich wiśni. Można używać go do deserów, puddingów czy ciast. Wiśnie na spirytusie to także wyborny dodatek do herbaty, który rozgrzeje podczas jesiennych i zimowych wieczorów.

Przygotowanie

Najpierw należy naszykować małe, czyste słoiczki ze szczelnymi nakrętkami. Potem trzeba starannie je wyparzyć. Do każdego słoika należy wrzucić (w zależności od wersji) wiśnie z pestkami lub bez. Owoce powinny być umyte i oczyszczone z ogonków. Spirytus do zalania owoców należy wymieszać pół na pół z przegotowaną wodą. Teraz można już zalać owoce alkoholem oraz zasypać cukrem. W ostatnim etapie zakręcamy dokładnie słoiczki oraz potrząsamy każdym przez kilka sekund. Odstawiamy przetwory w ciemne i suche miejsce na miesiąc. Po tym czasie wiśnie na spirytusie są już gotowe i można używać ich do deserów. Świetnie komponują się z czekoladą oraz jako dodatek do tortów i ciast.

Do przygotowania domowych nalewek możemy wykorzystywać nie tylko kupione, ale również dzikie owoce jakich nie brakuje na miedzach i ugorach. Naturalne nalewki z owoców i ziół to dobrodziejstwo z którego warto korzystać, szczególnie w okresie letnim kiedy mamy nadwyżkę owoców. Własną produkcja gwarantuje nam dobrą jakość trunku, który nie tylko zachwyci aromatem, ale również pomoże nam zadbać o zdrowie.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *