Suszenie jabłek w piekarniku

Przygotowując posiłki dla siebie i rodziny staramy się, by były jak najzdrowsze i jak najbardziej odżywcze. Unikamy chemicznie przetworzonej żywności, dostępnej niestety w wielu sklepach. W sezonie letnim chętnie sięgamy po owoce będące bombą witaminową. Warto zadbać o to, by mogły znaleźć się w jadłospisie także zimą, przygotować z nich różnego rodzaju przetwory. Ciekawym pomysłem jest też przygotowanie z owoców zdrowych i smacznych przekąsek. Taką przekąską mogą być suszone jabłka. Suszenie jabłek nie jest trudne, można jednak przy tej czynności popełnić błędy. Jak suszyć jabłka?

Suszenie owoców w piekarniku. Warto wybrać zdrowe i nierobaczywe

Na początku trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie w czym suszyć jabłka? Doskonale suszy się je w piekarniku. Jak suszyć jabłka w piekarniku? Wbrew pozorom nie jest to trudne, przed suszeniem trzeba jednak jabłka odpowiednio przygotować. Wiele osób zastanawia się też jakie jabłka do suszenia są najlepsze? Odpowiedź na to pytanie można skrócić do jednego zdania. Do suszenia nadają się wszystkie jabłka, pod warunkiem, że są zdrowe. Wszelkie robaczywe, czy już nie do końca świeże też nadają się do suszenia, konieczne jest jednak wycięcie z nich tych fragmentów, które są zaatakowane przez robaki, czy też nadgniłe.

Suszenie jabłek w piekarniku jest łatwe

Jabłka są owocami, charakteryzującymi się bogatą zawartością witamin. Najwięcej ich znajduje się pod skórką, dlatego dobrze jest suszyć jabłka właśnie z nią. Jeśli jednak skóra jest zbyt gruba, po wysuszeniu stanie się twarda. Jabłka z grubą skórą trzeba więc mimo wszystko z niej obrać. Te ze skórą cienką mogą, a wręcz powinny być suszone bez jej obierania. Oczywiście konieczne jest także pokrojenie jabłek na mniejsze kawałki i usunięcie z nich gniazd nasiennych. Przy większej ilości jabłek jest to zajęcie czasochłonne, a te jabłka, które są już przygotowane do suszenia mogą ciemnieć. Aby tak nie było, można je zamoczyć w zimnej wodzie z cytryną. Dzięki temu nie ściemnieją, a wysuszone jabłka będą wyglądały o wiele lepiej.

Suszenie jabłek w piekarniku. Temperatura suszenia jest bardzo istotna

Jak suszyć jabłka w piekarniku, by suszenie nie trwało zbyt długo, suszone jabłka zaś nie uległy spaleniu? Przede wszystkim dbać o to, by temperatura suszenia była  właściwa na każdym jego etapie. Pokrojone jabłka wkłada się do piekarnika na blasze pokrytej papierem do pieczenia. Można też je suszyć na pólkach w piekarniku, jednak trzeba mieć na uwadze jedno. Suszone jabłka w piekarniku będą stawać się skurczać, stawać się coraz mniejsze. Istnieje więc ryzyko, że spadną z ażurowych półek na dno piekarnika i – na przykład – się przypalą. Lepiej więc suszyć je na blasze.

Temperatura suszenia. Od jakiej zacząć?

Temperatura suszenia jabłek nie powinna być zbyt wysoka. Siedemdziesiąt stopni w zupełności wystarczy. W tej temperaturze powinny pozostać w piekarniku przez około 3 godziny. Po upływie pierwszej wskazane jest uchylenie piekarnika, by wilgoć uwolniona z jabłek odparowała. Jeśli widzimy, że jabłka szybko wysychają, możemy w końcowym etapie suszenia temperaturę nieco zmniejszyć. Dobrze jest  przez czas suszenia jabłek mieć w piekarniku włączony termoobieg.

Jak wysuszyć jabłka, by były chrupiące?

Jabłka, które po wysuszeniu w piekarniku mają być dodatkiem do dań lub materiałem na kompot, mogą być lekko elastyczne, wręcz gumowe. Te, które mają być przekąską, powinny być bardziej chrupkie. Aby osiągnąć ten efekt, konieczne jest przedłużenie czasu suszenia. Warto jednak pamiętać o jednym. Suszone zbyt długo mogą zacząć się przypalać, więc konieczne jest częste kontrolowanie efektu suszenia.

Suszyć można też inne owoce

W piekarniku można oczywiście suszyć także inne owoce, takie jak śliwki czy gruszki. Jak suszyć gruszki? praktycznie tak samo jak jabłka, W przypadku śliwek, które są bardziej wilgotne niż jabłka czy gruszki, konieczne często jest dłuższe suszenie, Jak suszyć śliwki? Zasada suszenia jest ta sama, dobrze jednak po pewnym czasie przełożyć suszone śliwki na nową blachę. Często bowiem podczas suszenia śliwki puszczają sporo soku, który osadza się na blasze i papierze, którym jest wyłożona.

Wysuszone owoce przechowywać można w materiałowym woreczku, lub w innym miejscu z dostępem powietrza. Jeśli zostaną szczelnie zamknięte, a nie były do końca dosuszone, może się na nich rozwijać pleśń. Lepiej więc suszonych owoców szczelnie nie zamykać.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *