Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Pliki cookies
Aktualności (ostatni kwartał)
Specjały
Przepisy i receptury
Przyprawy
Poradnik Babci Aliny
Gwarzenie przy warzeniu
Ćwierkanie na tapczanie
Wierszowane jodło
Pokochajmy chwasty
Zioła
Miody
Wody mineralne
Wokół kuchni i stołu
Obyczaje
Rękodzieło
Biblioteczka
Na wesoło
Rozmaitości
    Prezentacje
    Spotkania
Do pobrania
Redakcja
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
LISTA PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH
BIBLIOTECZKA PDF
KUCHNIA WROCŁAWIA

Rozmaitości

PIĘKNO W ULACH ZAKLĘTE.

 

Chwalił raz siebie człowiek, opatrując ule;
- Jak to ja z wami, pszczółki, obchodzę się czule!
- Prawda, - rzekły - lecz dobroć z jakiego powodu?
Alboż to dla nas robisz? Dla naszego miodu.


(Ignacy Krasicki)

Hodowla pszczół na ziemiach polskich sięga czasów prasłowiańskich, a jej istnienie potwierdza w zapiskach pochodzących z V w. n.e. grecki historyk Herodot.
O słowiańskim bartnictwie,  z czasów wyznaczających początki pań-stwowości polskiej piszą też w  kronikach:  Ibrahim ibin Jakub - kupiec arabski,  Thitmar - niemiecki mnich oraz Gall Anonim.
Najcenniejszą ”relikwią” polskiego pszczelarstwa jest znajdująca się w Muzeum w Kluczborku tysiącletnia kłoda, wydobyta z dna Odry, w 1901 roku.
 
 Zobacz więcej ... 

ORKISZ PROSTO Z MŁYNA.

 

Projekt pod tym tytułem realizowany jest w Ropie k/Gorlic przez Stowarzyszenie Pogranicza, a jego głównym celem jest przywrócenie uprawy orkiszu, zaniechanej na tym terenie  przed 40 laty.

Przypomnijmy, że orkisz jest jedną z najdawniejszych odmian pszenicy, spożywaną już w starożytności. W Rzymie przygotowywano z niego potrawy dla gladiatorów i zawodników biorących udział w igrzyskach.
Rosnąca zainteresowanie i moda na naturalne odżywianie zwróciły się także ku orkiszowi, a jego codzienne wykorzystywanie w kuchni jest najbardziej popularne w Czechach, Austrii i Szwecji.
 
 Zobacz więcej ... 

KUMOTERSKO GOŃBA.

 

Zimą, w czasie góralskiego karnawału, od dziesiątków już lat, w każdej podhalańskiej wsi toczy się ostra rywalizacja o prymat w powożeniu kumoterkami oraz w skiringu i ski-skiringu. Ścigają się gazdowie jak Podhale długie i szerokie...

- Mijały nas też kumoterki, czy piękne góralskie, rzeźbione i malowane, sanki; kumoterki były mniej wywrotne, bo były bez siedzeń; siedziało się na dnie sań, a dno było bliżej ziemi. Z tyłu na płozach była przymocowana ławeczka, na której furman stał i tak przenosił swój ciężar,  aby równowagę kumoterek utrzymać i nie pozwolić, by się wywaliły - wspomina Jan Pluciński w ”DzieciństwieSpiszaka”.
 
 Zobacz więcej ... 

KANYŚ SIE PODZIAŁA ŚLEBODO?

 

„Zatonie, zatonie piórecko na wodzie, ale nie zaginie nuta o ślebodzie” - mówią słowa jednej z góralskich śpiewek, ale Zofia Mieszczak pyta w wierszu - „Miniono śleboda” :Ty nasa ślebodo kanyś się podziała,
Cy cie starodowność ze sobom zabrała?
Bo echa śpiewania nie niesom ni turnie, ni lasy.
Kaz sie podziały starodowne casy? (…)

Ni ma juz ślebody - kajsi sie podziała,
Ale jo jom bede stale zbacowała,
I kanysi cosi warciutko wymyśle,
Siengnem do ślebody w tym moim umyśle.

 
 Zobacz więcej ... 

TRUSKAWKOWY WEEKEND - JEDZMY TRUSKAWKI !!!

 

Nasz kraj z roczną produkcją sięgającą 200-240 tys. ton truskawki jest niekwestionowanym potentatem na światowym rynku handlu tym owocem, ale aż 80% trafia na eksport. Czyżby nasza truskawka była niedoceniana?

Od kilku lat niekwestionowaną królową upraw jest Senga-Sengana”, wywodząca się z Niemiec, o miąższu bardzo aromatycznym i smacznym, łącząca w sobie dwie ważne cechy towarowe - równie dobrze nadaje się do przetwarzania i zamrażania, jak i do bezpośredniego spożycia. Jest to jednak odmiana dość wrażliwa na choroby liści i szarą pleśń, lecz bardzo odporna na choroby systemu korzeniowego.
 
 Zobacz więcej ... 

OSCYPEK SPOD KROKWI.

 

Nie trzeba iść daleko, hen w góry. Ta bacówka „przytuliła się” do wzgórza  opodal Wielkiej Krokwi, nad szemrzącym strumieniem, a owieczki pasą się na łąkach vis a vis Stacji Centralnej TOPR.

Taaaaaaaki widok, niemal w centrum Zakopanego !!!

 
 Zobacz więcej ... 

ZAPOMNIANE ZAGÓRZANY ?

 

 "Nasze Zagórzany to mała wioseczka, na dwóch wzgórzach leży, dołem płynie rzeczka..." - tak mówi ludowa przyśpiewka. Nie wyjawia ona jednak całej prawdy o tej interesującej , ale nieco zapomnianej miejscowości na Ziemi Gorlickiej.

W Zagórzanach znajdują się ruiny pałacu Skrzyńskich, zbudowanego w latach 1835-1839 według projektu włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego, otoczonego rozległym 11 hektarowym parkiem okolonym ceglanym murem.
 
 Zobacz więcej ... 
TŁOCZNIA OWOCÓW PAWŁOWSKI
MELBA ZAPRASZA
EDYTA SZAST ZAPRASZA...
FESTIWAL ŚLĄSKIE SMAKI
KALENDARZ' 2017