Jałowiec – co warto o nim wiedzieć?

Jałowiec pospolity to krzew powszechnie występujący w całej Polsce. Preferuje on miejsca zacienione lub średnio nasłonecznione zazwyczaj w towarzystwie lasów iglastych i mieszanych. Jałowiec nie posiada liści lecz igły. Nasiona jałowca są widoczne na wiosnę, kiedy wokół krzewu można zauważyć chmurę żółtego pyłu. Wiele odmian jałowca jest także hodowana w ogrodach jako roślina ozdobna lub żywopłot. Zastosowanie szyszkojagód jałowca jest wszechstronne, dlatego może być on wykorzystywany również w kuchni.

Jałowiec pospolity, właściwości lecznicze

Jałowiec zawiera wiele związków, które posiadają działanie korzystne dla organizmu. Szyszkojagody jałowca zawierają dużą ilość olejku eterycznego, ale również związki cukrowe oraz garbniki. Można przyrządzać z nich napary, wyciągi, a także wywary. Surowiec stosowany wewnętrznie posiada działanie moczopędne oraz pobudzające trawienie. Olejek wykonany z szyszkojagód można stosować także zewnętrznie jako środek przeciwbólowy przy bólach kręgosłupa oraz stawów.

Jałowiec trujący czy jadalny?

Owoce jałowca pospolitego nie zawierają związków toksycznych. Warto jednak pamiętać, że szyszkojagody spożyte w większych ilościach mogą powodować uszkodzenia nerek, ponieważ są silnie moczopędne. Stosowanie na skórę olejku o wysokim stężeniu również może być szkodliwe. Posiada on bowiem silnie drażniące działanie i może wywoływać punktowe poparzenia ciała.

Owoce jałowca, przyprawa z leśną nutą

Oprócz szerokiego zastosowania leczniczego owoce jałowca posiadają także bogaty smak, dlatego znajdują zastosowanie w gastronomii. Owoców jałowca można używać jako przyprawy do mięs, kiełbas i wędlin. Jego leśny aromat bardzo dobrze komponuje się również z pasztetami. Ziarna jałowca mogą stanowić zamiennik ziela angielskiego w potrawach takich jak leczo, ryba po grecku czy bigos. Sproszkowane szyszkojagody można dodawać do zup i sosów, aby nadać daniom głębi aromatu.

W jak sposób wykorzystywać owoce jałowca?

Najlepszą i najłatwiejszą metodą stosowania jałowca jest zmielenie owoców w młynku do kawy lub używanie go w całości jako dodatek do potraw. Do przygotowania naparów leczniczych również najbardziej nadają się rozdrobnione ziarna jałowca.

Płukanka do włosów z owoców jałowca

Z szyszkojagód można przyrządzić również płukankę przeciw łupieżowi do skóry głowy. Wystarczy przyrządzić odwar z owoców jałowca.

Jak to zrobić?

Należy zalać dwie stołowe łyżki rozdrobnionych szyszkojagód szklanką wody (lub 4 stołowe łyżki pół litra wody w zależności od długości włosów), a następnie gotować na bardzo małym ogniu przez dwadzieścia minut nie doprowadzając do wrzenia. Po około dziesięciu minutach trzeba odcedzić wywar i wetrzeć go dokładnie w skórę głowy. Płukankę należy pozostawić na włosach na dziesięć minut. Następnie dokładnie opłukać głowę ciepłą wodą.

Jałowiec, rodzaje i odmiany krzewu

Jałowiec ogrodowy to roślina popularna, którą często wykorzystuje się jako ozdobę ogrodu. Istnieje wiele odmian krzewu wśród, których można znaleźć między innymi jałowiec Sawina czy jałowiec kulisty. Krzew jałowca świetnie nadaje się do tworzenia różnych form i kształtów, dlatego można wykorzystywać go także jako żywopłot. Odpowiedni wygląd jałowca można osiągnąć poprzez umiejętne przycięcia gałązek.

Choroby jałowca pospolitego

Zarówno ogrodowa odmiana jałowca jak i krzewy leśne mogą być atakowane przez drobnoustroje, grzyby czy szkodniki. Tak jak inne rośliny iglaste sadzone w ogrodzie również jałowiec jest podatny na choroby. Szczególnie na starych krzakach jałowca bardzo często pasożytują grzyby nadrzewne. Jest to spowodowane brakiem dostępu światła wewnątrz rośliny, głównie z powodu ograniczenia przestrzeni przez opadające igły. Bardzo często problem stanowi także mała ilość powietrza jakie dociera do gałązek położonych w środku krzewu. Środowisko takie sprzyja rozwojowi patogenów oraz grzybów. 

Jak dbać o jałowce w ogrodzie?

Przede wszystkim należy zapewnić roślinie stałe przycinanie oraz czyszczenie z opadłych igieł wewnątrz krzewu. Warto pamiętać, że jałowce preferują glebę kwaśną. Jeżeli więc chcemy aby nasza roślina była zdrowa warto wzbogacić odczyn pH ziemi. Dodatkowo można podwiązywać poszczególne gałązki aby nadać im pożądany kształt. Na rynku sprzedaży istnieją specjalne preparaty wzmacniające krzewy iglaste oraz opryski, które ułatwią walkę z pasożytami i grzybami jałowca. Warto jednak pamiętać, że jeśli chcemy korzystać z szyszkojagód lepiej używać naturalnych metod ochrony roślin, ponieważ chemiczne opryski mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia.

Jałowiec pospolity to bardzo wdzięczny krzew, który w z pewnością warto mieć w ogrodzie.  Wszechstronne działanie surowców z krzewu jałowca posiada zastosowanie w gastronomii, lecznictwie czy kosmetyce, a dodatkowo sprawi, że nasz ogród wypełni niezwykła leśna atmosfera. Jest to jeden z nielicznych, ogrodowych krzewów iglastych, który jest korzystny dla organizmu człowieka, dlatego stanowi dobrą alternatywę dla popularnych tui czy żywotników, które nie są naszymi rodzimymi roślinami.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *