Placki na sodzie

Starodawne placki na sodzie przeżywają renesans. Proziaki lub, jak kto woli, sodaki, to placki, które przed pół wieku królowały na polskich stołach, ze względu na niewielki koszt składników i prostotę wykonania. Choć przepis na te placki jest banalnie łatwy, ciekawy dobór dodatków potrafi uczynić z nich naprawdę wykwintne danie.

Placki na sodzie.

Soda i mąka pszenna to stałe elementy każdego przepisu. Ciasto na sodzie za każdym razem wychodzi perfekcyjnie, ponieważ soda umożliwia wyrastanie ciasta, nadaje mu puszystości i objętości. Mąka pszenna, za sprawą obecności dużej ilości glutenu, uelastycznia je i zmiękcza. W przypadku placków sodowych nie warto eksperymentować ze zmianą rodzaju mąki lub środka spulchniającego – efekt może być odwrotny do zamierzonego.

Co dodać do placków z sodą?

Najsłynniejsze są placki na kefirze i sodzie, śmietanie i sodzie oraz proziaki na jogurcie. Sodziaki na kefirze będą miały nieco ostrzejszy smak niż na jogurcie czy śmietanie, przez co idealnie będą pasowały do wytrawnych dodatków, takich jak boczek, skrwarki czy cebula. Placki na sodzie i śmietanie są najdelikatniejsze w smaku, dzięki czemu skomponują się z bitą śmietaną, konfiturą lub miodem. Placki z sodą śmiało mogą wystąpić w roli dania głównego, przekąski a nawet deseru.

Przepis na placki na sodzie i kefirze.

Idealny w swojej prostocie. Do zrobienia proziaków na kefirze będą potrzebne:

  • 2 jaja średniej wielkości, w temperaturze pokojowej
  • 250 ml kefiru
  • łyżeczka sody
  • sól
  • 2 szklanki mąki pszennej (lub nieco więcej, do uzyskania konsystencji gęstej śmietany.

Mieszamy mokre składniki ze sobą, a następnie dodajemy do nich suche. Dokładnie, ale szybko łączymy ze sobą. Placki sodowe można smażyć na suchej patelni lub na głębokim tłuszczu. Obie wersje mają zbliżony smak, ale te z użyciem tłuszczu wyjdą bardziej chrupiące. Użyj żeliwnej, mocno nagrzanej patelni – ciasto nie będzie przywierać.

Placki na sodzie i kefirze to przepis bazowy – punkt wyjścia do dalszych eksperymentów. Warto go znać i wraz z doświadczeniem, modyfikować wedle swoich preferencji.

Placki na sodzie i śmietanie.

W przepisie bazowym wymieniamy kefir na kwaśną, gęstą śmietanę, najlepiej 18%. Nie może być zbyt rzadka, ponieważ ciasto wyjdzie gumowe i trudno będzie się smażyło. Można dołożyć dwie łyżki cukru puru, jeśli planujemy serwować placuszki na słodko. Ciasto na sodzie najlepiej smakuje na ciepło, prosto z patelni.

Placki sodowe na patelni – z czym podawać?

Choć przepis na sodziaki jest prosty, odpowiedni dobór dodatków pozwoli zamienić ten klasyk w nowoczesne danie, odpowiednie na każdy posiłek i okazję.

Sodziaki na słodko.

Przepis na sodziaki jest jeden, ale zamiana dodatków wytrawnych na słodkie uczyni z tych placuszków zupelnie nowe danie. Na placki nałóż cienką warstwę gładkiej konfitury – najlepiej sprawdzi się lekko kwaśna, porzeczkowa lub śliwkowa. Dodaj łyżkę mascarpone, a na to kilka podprażonych na suchej patelni płatków migdałowych. Serwuj natychmiast po przygotowaniu, żeby ser się nie rozpuścił. Zamiast powideł możesz użyć kremu czekoladowego lub masła orzechowego, ale wtedy spróbuj dodać jeżyny lub maliny – efekt cię zaskoczy.

Choć placki na sodzie to przepis stary jak świat, warto go sobie przypomnieć. Smakują jak wakacje u babci na wsi, a ich aromatu nie da się pomylić z niczym innym. Jeśli jesteś ciekawy przepisów na proziaki, zajrzyj do nas. Raz przygotowane, na zawsze znajdą swoje miejsce w niedzielne, leniwe przedpołudnie.

Sodziaki – przepis wykwintny.

Gotowe, jeszcze ciepłe placuszki pormaruj serkiem kremowym do smarowania. Nałóż plastry wędzonego łososia, dodaj kilka przekrojonych na pół jabłuszek kaparowych, a całość skrop oliwą z oliwek i posyp pieprzem cytrynowym. Zamiast łososia możesz użyć rybiej ikry – będzie jeszcze efektowniej.

Jeśli przepis na sodziaki z rybą cię nie przekonuje – spróbuj podać je z pastą jajeczną, ale z dodatkiem suszonych pomidorów w oleju. Całość udekoruj cienkimi plastrami awokado. Boczek, smażona cebulka i twaróg to świetny pomysł na ciekawą dekunstrukcję uwielbianych pierogów ruskich. Zachęcamy do wypróbowania naszego przepisu.

 

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *