Podpiwek – przepis i ciekawostki

Podpiwek, czyli lekko gazowany napój o ciemnym kolorze i charakterystycznym smaku, dla niektórych jest wspomnieniem z dzieciństwa. Napój ten świetnie gasi pragnienie w czasie upalnych, letnich dni. Jest prosty w przygotowaniu i bez problemu można go samodzielnie zrobić w domu. Warto zwrócić uwagę na ten trunek również ze względu na jego właściwości i ciekawą historię.

Podpiwek co to jest?

Podpiwek jest lekko gazowanym napojem, zrobionym na bazie kawy zbożowej z dodatkiem cukru, drożdży i szyszek chmielu, ma piękny, brązowy kolor. Obecność kawy zbożowej jest charakterystyczna dla podpiwku kujawskiego, można go również robić z wykorzystaniem słodu jęczmiennego. Zaliczany jest do napoi bezalkoholowych, pomimo niskiej zawartości alkoholu. Najczęściej zawartość alkoholu wynosi ok 0,5%, może dojść do 2%. To, jak mocny będzie podpiwek, zależy od czasu fermentacji i ilości użytego cukru.

Właściwości zdrowotne podpiwku

Warto wspomnieć o tym, że podpiwek ma cenne składniki dla naszego zdrowia. Robiony jest z kawy zbożowej, do której wykorzystywana jest cykoria. Zawiera ona cenną inulinę, która jest zbawienna dla naszej mikroflory w przewodzie pokarmowym. Dodatek drożdży w podpiwku sprawia, że jest on bogaty w witaminy z grupy B, które wspomagają pracę naszego mózgu. Natomiast biotyna dobrze wpływa na nasze włosy, skórę i paznokcie. Nie można też pominąć obecności takich mikroelementów jak cynk, chrom czy selen.

Podpiwek, skąd pochodzi?

Podpiwek, szczególnie podpiwek kujawski jest napojem kojarzonym z województwem kujawsko- pomorskim, skąd pochodzi. W 2011 roku został wpisany na listę produktów tradycyjnych, jest też umieszczony wśród produktów chronionych geograficznie przez Unię Europejską.

Właśnie na Kujawach zaczęto produkować podpiwek na bazie powstającej tam kawy zbożowej. Napój szybko zyskał uznanie wśród żniwiarzy nie tylko ze względu na to, że doskonale gasi pragnienie. W sprzedaży były i są gotowe mieszanki, na bazie których można samemu przygotować podpiwek w domu.

Przepis na podpiwek

Jak już było wspomniane, przepis na podpiwek jest prosty i bez problemu można go zrobić w domu. Trzeba tylko pamiętać, że użyta kawa zbożowa nie może być ekspresowa, tylko tradycyjna, którą trzeba gotować.

Warto wypróbować kilka przepisów, sprawdzić co najbardziej nam pasuje i eksperymentować.

Podpiwek przepis podstawowy

Potrzebne składniki:

  • 5 l wody
  • 8 łyżek szyszek chmielu
  • 8 łyżek kawy zbożowej (zwykła, nie ekspresowa)
  • 2 g drożdży
  • sok z połowy cytryny
Przygotowanie:

Należy zagotować wodę. Dodać do wrzątku chmiel, kawę i nadal gotować przez ok kwadrans. Po tym czasie odstawiamy wszystko do ostudzenia i przecedzamy. Odlewamy szklankę płynu i dodajemy do niego drożdże. Po dokładnym rozmieszaniu wlewamy wszystko z powrotem do garnka. Wsypujemy cukier, dodajemy sok z cytryny i całość mieszamy do rozpuszczenia się cukru. Butelki należy napełnić nie więcej niż do ¾ objętości. Zamknięte butelki zostawia się na dobę w pomieszczeniu w temperaturze pokojowej, potem należy je odstawić na 3 dni latem albo 5 dni zimą do chłodniejszego miejsca. Podpiwek należy wypić w ciągu ok dwóch tygodni.

Podpiwek kujawski przepis

Można też przygotować podpiwek z gotowej mieszanki.

Składniki:

  • gotowa mieszanka 100 g
  • 10 l wody
  • 500 g cukru
  • 5 g drożdży
Sposób przygotowania:

Zagotowujemy 10 l wody, wsypujemy mieszankę i gotujemy ok 15 min. Potem odstawiamy do ostygnięcia, przecedzamy. W niewielkiej ilości płynu należy rozmieszać drożdże i wlać do pozostałego podpiwka. Na koniec należy dodać cukier i wszystko dokładnie wymieszać. Rozlać gotowy podpiwek do butelek (pamiętając, żeby nie lać więcej niż ¾ objętości butelki) i odstawić na pierwszą dobę w temperaturze pokojowej, pozostałe 3 do 5 dni w chłodniejszym miejscu.

Na co zwrócić uwagę wybierając butelki na podpiwek

W związku z tym, że w butelkach nadal zachodzi fermentacja, trzeba pamiętać o:

  • wybraniu optymalnej pojemności butelki, najlepiej takiej, żeby krótko po otwarciu wypić całość
  • nalewaniu podpiwku nie więcej niż ¾ objętości butelki, żeby nie doszło do eksplozji
  • tym, że butelka powinna być z twardego plastiku lub szklana
  • sprawdzeniu, czy korki lub zakrętki są szczelne

 

 

 

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *