Prażonki – ciekawostki i przepis

Prażonki są to dania jednogarnkowe takie jak na przykład zapiekanka ziemniaczano-mięsna. Może być z dodatkiem warzyw. Najlepsze prażonki to dania z kociołka żeliwnego na ognisku, ale z braku takiej możliwości można też radzić sobie w warunkach domowych. Duszonki w garnku w domu są zwykle bardziej aromatyczne. Można je podawać bez dodatków, ale także z maślanką, kefirem, czy mizerią.

Prażonki skąd pochodzą?

Prażonki są potrawą, która pochodzi z okolic Myszkowa i Zawiercia. W województwie śląskim, a dokładnie w Porębie co roku organizuje się „Światowy Festiwal Prażonek”. Zazwyczaj prażonki na festiwalu są robione w kociołku żeliwnym. Występują też kociołki aluminiowe.

Prażonki przepis

Prażonki przyrządza się z ziemniaków. Zazwyczaj kroi się je w kostkę albo plastry i dusi w żeliwnym kotle razem z kiełbasą, boczkiem, cebulą i smalcem. Czasami można dodać buraki i marchew. Taki kocioł przykrywa się liściem kapusty albo papierem śniadaniowym, który dociska się szczelnie i zamyka pokrywką, która jest dokręcana na śrubę.

Dania z kociołka żeliwnego – przepisy

Tak zrobioną potrawę doprawia się pieprzem i solą. Zazwyczaj podaje się ją z mizerią albo kefirem. Prażonki mają kilka zamiennych nazw. Można o nich mówić jako pieczonki, duszonki, dymfoki, prażuchy, czy prażynki. Są różne formy podawania prażonek. Mogą być zrobione jako duszonki w piekarniku, pieczonki z kociołka, pieczonki z ogniska albo pieczonki w garnku.

Dania z kociołka żeliwnego

Klasycznie w kociołku żeliwnym gotuje się gulasz. Do jego przygotowania wystarczy kilka składników jak mięso wieprzowe, grzyby (zazwyczaj pieczarki), warzywa takie jak papryka, cebula, czosnek, pomidory, marchewki i pomidory z puszki. Do dań z kociołka żeliwnego można zaliczyć: zupę gulaszową, gulasz węgierski, żeberka z kociołka, czy grochówkę z kociołka.

Potrawy z kociołka żeliwnego – gulasz

Potrawy z kociołka mogą być klasyczne, jak gulasz. Do przyrządzenia gulaszu każdy używa własnych dodatków i zazwyczaj różnią się wyborem mięsa, czy dodatków, ale baza jest taka sama: mięso plus warzywa. Jak zrobić kociołek gulaszu? Przykładowe składniki potrzebne na gulasz wyglądają następująco: cielęcina, boczek wędzony bez kości, cebula, czosnek, papryka w różnych kolorach, pomidory, ziemniaki, masło, oliwa z oliwek, koncentrat pomidorowy i bulion wołowy.

Pieczonka przepis

Mięso, cebulę i paprykę pokroić w kostkę. W kociołku podsmażyć boczek. Gdy zrobi się chrupiący dodać masło i oliwę. Po rozpuszczeniu masła dodać cebulę i smażyć do zarumienienia. Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę, następnie dodać mięso i obsmażyć z obu stron. Dosypać przyprawy takie jak wędzona, słodka lub ostra papryka, sos sojowy, koncentrat pomidorowy. Na koniec wszystko wymieszać.

Kociołek na ognisko przepis

Jednym z popularnych dań przyrządzanych na ognisku jest kociołek myśliwski. Najpierw trzeba natrzeć wnętrze kociołka tłuszczem na przykład olejem roślinnym i wyłożyć liśćmi kapusty, które ochronią kociołek przed przypaleniem. Kociołek składa się głównie z mięsa, warzyw i przypraw. Można dodać do niego wszystko, co przyjdzie do głowy. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie postawić kociołka bezpośrednio nad żarem, bo danie może ulec spaleniu. Należy wybrać mięso, dorzucić warzywa np. papryki, cebule, czosnek. Do tego dodać przyprawy jak liście laurowe, majeranek, oregano, czy czosnek. Następnie wlać bulion i przecier pomidorowy. Doprawić sosem sojowym oraz przyprawami i gotowe.

Kociołek przepis w domu

Kociołek na ognisku to nie jedyny sposób na spróbowanie tej potrawy. Pozostaje więc pytanie: jak zrobić kociołek w domu? By wyszły domowe pieczonki przepis jest bardzo prosty. Wystarczy mieć garnek na duszonki i kilka potrzebnych składników. Przepis może wyglądać następująco: 1 kg ziemniaków, 0,25 kg kiełbasy zwyczajnej (ewentualnie kawałek boczku), 2 cebule, ziele angielskie, liść laurowy, liście białej kapusty, pieprz i sól.

Ja przygotować kociołek w domu?

Ziemniaki obrać i pokroić w plastry, a kiełbasę w kostkę (boczek tak samo). Cebulę pokroić w kostkę. Garnek posmarować i wyłożyć liśćmi białej kapusty. Na spód wrzucić kiełbasę, na to ziemniaki oraz cebulę i tak warstwowo do wyczerpania składników. Do każdej części dodać przyprawy, liść laurowy i kilka ziarenek ziela angielskiego. Na wierzch wrzucić liść kapusty i gotować dopóki ziemniaki nie zmiękną. Pomieszać co jakiś czas. Można też zapiec w piekarniku w naczyniu żaroodpornym.

Ile piec ziemniaki w ognisku?

Dania z kociołka żeliwnego to nie jedyne dania, które można zrobić w trakcie ogniska. Innym przykładem takiej potrawy są ziemniaki pieczone w ognisku. Do przygotowania tej potrawy potrzeba ziemniaków, soli, pieprzu, ewentualnie jakichś sosów, jeżeli ktoś lubi. Ziemniaki umyć i osuszyć. Ognisko powinno być już rozpalone przez jakiś czas zanim wylądują w nim ziemniaki. Zakopać ziemniaki w popiele w folii aluminiowej. Po około pól godziny wyjąć z żaru. Można też wrzucić ziemniaki wcześniej podgotowane około 15 minut w mundurkach. Wtedy po około 20 minutach w żarze powinny być gotowe do jedzenia.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *