Kindziuk – litewski przysmak w polskim wydaniu

Kindziuk to długo dojrzewająca kiełbasa, będąca jednocześnie jednym z najsłynniejszych przysmaków kuchni litewskiej. Dzięki wieloetapowemu, powolnemu procesowi produkcji ma niepowtarzalny, intensywny smak. Idealny jako przystawka, dodatek do pieczywa, ale widywany także jako danie główne. Świetnie odnajduje się w nowoczesnej kuchni, choć jego tradycja sięga prawie 500 lat.

Jednocześnie kindziuk to jeden z najsłynniejszych litewskich przysmaków kiełbasianych. Czasem kindziuk składa się z wieprzowiny, wołowiny i boczku. Przypomina polską i niemiecką kiełbasę.

Co to właściwie jest kindziuk?

To rodzaj kiełbasy, która powstaje z zasolonego mięsa wieprzowego oraz słoniny. Tak przygotowaną masę tradycyjnie umieszcza się w żołądku lub pęcherzu wieprzowym, a następnie ciasno przygniata deskami pozbawiając całkowicie dostępu powietrza. Ostatnim krokiem tego wieloetapowego procesu jest wędzenie zimnym dymem zakończone minimum trzymiesięcznym leżakowaniem.

Historia stara jak świat.

Kindziuk w gwarze litewskiej znaczy dosłownie „żołądek”, a jego sława sięga XVI wieku. Recepturę przywieźli ze sobą sami Tatarzy, a nie zmeniła się ona znacznie po dziś dzień, choć każda litewska rodzina ma swój własny, unikalny przepis, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Ten rodzaj wędliny stanowił główne żródło białka dla mieszkańców kresów wschodnich, a to głównie za sprawą znikomej zawartości wody. Dzięki procesowi peklowania, mięso nie psuło się nawet przy wysokich temperaturach. Tradycyjnie wytwarzany zimą był zdatny do jedzenia nawet u schyłku lata.

Kindziuk litewski czy podlaski?

Choć kindziuk pochodzi z Litwy, doczekał się godnego przedstawiciela z Podlasia. Produkowany z najlepszej jakości mięsa wieprzowego, z którego słynie Polska, doprawiony miodem z lokalnych pasiek oraz czosnkiem, solą i pieprzem. Do wyprodukowania 100 gram kindziuka zużywa się około 160 gram surowego mięsa, a gotowy produkt niemal całkowicie pozbawiony jest wody, dzięki czemu zachowuje idealnie kruchą konsystencję i intensywny smak. Kindziuk litewski zawiera znacznie więcej tłuszczu niż ten produkowany w Polsce, jest też bardziej klasyczny i z rzadka można spotkać wariacje smakowe takie jak u nas – z orzechami, owocami czy przyprawami.

Kindziuk to nie tylko walory smakowe.

Choć kindziuk to przede wszystkim niepowtarzalny smak i aromat, wiele osób zadaje sobie pytanie: czy kindziuk jest zdrowy? Dzęki niewielkiej zawartości wody jest pokarmem bardzo bezpiecznym, ponieważ stwarza słabe warunki do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów. Stanowi także cenne źródło białka, dlatego zdecydowanie znajdzie swoje miejsce w codziennej, zdrowej diecie.

Czy kiełbasę kindziuk można zrobić w domu?

Przepis na kindziuk jest stosunkowo prosty, choć diabeł tkwi w szczegółach. Mało prawdopodobne, że w warunkach domowych będziemy w stanie odtworzyć rygorystyczne warunki leżakowania, wędzenia i dojrzewenia wędliny, ale warto próbować zbliżyć się do litewskiego lub podlaskiego ideału. Ważne, aby użyte składniki były dobrej jakości, a miejsce leżakowania spełniało odpowiednie warunki.

Przepis na kindziuk.

Do zrobienia wędliny potrzebujemy:

  • 3 kg chudej szynki wieprzowej
  • 500 g słoniny lub boczku
  • 4 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
  • pieprz do smaku
  • 120 g soli
  • 2 g saletry
  • 25 ml wódki
  • wieprzowe żołądki lub flaki ( w zależności od dostępności).

Szynkę oraz boczek należy pokroić w niezbyt drobną kostkę. To ważne – nie używaj maszynki do mielenia mięsa, ponieważ zależy nam na zachowaniu odpowiedniej konsystencji. Dodaj przyprawy, a na samym końcu alkohol, wszystko dokładnie i cierpliwie masuj przez około 15 minut. Następnie napełnij żołądki lub flaki pozbywając się wszystkich przestrzeni powietrza. To prawdopodobnie najważniejszy etap całego procesu – surowe mięso, któremu pozostawimy dostęp tlenu, po prostu się popsuje.

Gotową kiełbaskę umieść między dwiema drewnianymi deskami do krojenia i z góry dociąż, na przykład kamieniem lub dużym słojem z wodą. Przechowuj kindziuk w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu 10 dni, a następnie, używając jałowca lub dębu, uwędź. Ciesz się wspaniałym smakiem własnoręcznie zrobionej wędliny!

Na polskim rynku dostępna jest szeroka gama kindziuka. Niektóre są zrobione z wieprzowiny, niektóre z wołowiny, a niektóre zawierają oba te składniki. Jeśli chcesz poznać sekret domowego kindziuka i poznać jego wiekową historię, zapraszamy do przeczytania artykułu.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *