Potrawy regionalne - Aktualności
Potrawy regionalne - Aktualności
Pliki cookies
Aktualności (ostatni kwartał)
Specjały
Przepisy i receptury
Przyprawy
Poradnik Babci Aliny
Gwarzenie przy warzeniu
Ćwierkanie na tapczanie
Wierszowane jodło
Pokochajmy chwasty
Zioła
Miody
Wody mineralne
Wokół kuchni i stołu
Obyczaje
Rękodzieło
Biblioteczka
Na wesoło
Rozmaitości
Do pobrania
Redakcja
Potrawy regionalne - Aktualności
LISTA PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH
BIBLIOTECZKA PDF
KUCHNIA WROCŁAWIA

ZAMOJSKIE ZUPY SERWATKOWE.


W ubiegłym roku, anonsując na „Facebooku” materiał o tradycyjnych, wielkanocnych zupach chrzanowych na serwatce, zapytaliśmy czy poza Małopolską i Podkarpaciem zupy na bazie serwatki są znane i sporządzane. Na reakcję z Zamojszczyzny nie musieliśmy długo czekać - była błyskawiczna. Edyta Szast obiecała, że zupę serwatkową uwarzy specjalnie dla naszych Internautów. Ach, te niezawodne Internautki, podobnie jak my pozytywnie „zakręcone” na punkcie tradycyjnych smaków.
Stało się! W e-mailu otrzymaliśmy nie tylko zdjęcia, ale również wspominki o smakach dzieciństwa, babci i prababci oraz receptury dwóch odmian zupy serwatkowej!!!
- A A A +
Drukuj Drukuj
 E-mail  E-mail
RSS RSS

Nie wiem z jakiego regionu pochodzi zupa serwatkowa. Nie wiem też jak stary jest ten przepis. Obecność kaszy gryczanej może wskazywać na moje rodzinne tereny, czyli Zamojszczyznę, a korzenie może mieć ukraińskie lub galicyjskie. Nie słyszałam jednak o tej zupie na Ukrainie.
Wiem, że gotowało się ją na terenach - mniej więcej - obecnego województwa lubelskiego. Nazwa zupy, z jaką się spotkałam to - po prostu - ,,Serwatka.
Obie zupy jedzone były z chlebem. Gotuję tę na słodko, przynajmniej raz w roku - jest to przysmak mojej mamy... - pisze Edyta Szast.W publikacji, która otworzy się po kliknięciu w zdjęcie, 
dwa przepisy: na serwatkę na słodko i serwatkę na słono.


(red)

 

 


 

 
Wróć ...
TŁOCZNIA OWOCÓW PAWŁOWSKI
MELBA ZAPRASZA
EDYTA SZAST ZAPRASZA...
FESTIWAL ŚLĄSKIE SMAKI
KALENDARZ' 2017