Dynia owoc czy warzywo?

Dynia to rodzaj rośliny jednorocznej z rodziny dyniowatych, który obejmuje około 20 gatunków. Dziko występuje w klimacie gorącym i ciepłym Ameryki. Jest jeden odwieczny problem, który dotyczy dyni. No więc dowiedzmy się wreszcie, czy dynia to warzywo czy owoc?

Dynia owoc czy warzywo?

Od lat ludzie zadają sobie jedno proste pytanie: dynia warzywo czy owoc? Według ekspertów dynia to owoc pod względem botanicznym, jednak zwyczajowo zaliczana jest do warzyw. Dynia to roślina jednoroczna, która jest owocem, a uściślając jagodą. Czy stwierdzenie to jasno określa, czy dynia to owoc czy warzywo? Dynie mogą ważyć do kilkuset kilogramów, choć w sklepach zazwyczaj mamy styczność z dużo mniejszymi okazami.

Czym charakteryzuje się dynia?

Dynia to roślina jednoroczna pochodząca z klimatu ciepłego i gorącego Ameryki. Obecnie uprawia się ją praktycznie na całym świecie. Posiada długie płożące łodygi z czepnymi pnączami oraz rozłożyste liście, spośród których wyrastają jadalne owoce z botanicznego punktu widzenia nazywane jagodami.

Co można zrobić z dyni?

Dynia to smaczne i zdrowe warzywo, z którego można zrobić praktycznie wszystko. Na polskich stołach robi się z niej zupy, leczo, ciasta, pudding. Jest także przysmakiem zwierząt takich jak słonie, nosorożce oraz małpy.

Dynia olbrzymia przepisy

Z dyni olbrzymiej można zrobić wiele ciekawych dań i przetworów. Należą do nich: puree, krem, frytki, zupy. Dynię można też zamarynować. Można zrobić pieczoną dynię, zapiekankę z dyni, placki z dyni, czy nawet dynię w occie. Przykładowy przepis na puree z dyni wygląda następująco: dynię należy umyć i  osuszyć, a następnie wydrążyć pestki i pokroić na niewielkie kawałki. Potem ułożyć na wyłożonych papierem do pieczenia blaszkach. Piec około 30-40 minut w temperaturze 160 st. C aż dynia zmięknie. Upieczoną dynię należy ostudzić, a następnie obrać ze skórki. Miąższ z dyni trzeba zmiksować i zamrozić albo przechowywać w słoiczku w lodówce maksymalnie do 5 dni.

Dynia w syropie

Do sporządzenia dyni w syropie potrzebnych jest kilka składników: szklanka brązowego cukru, 1/4 szklanki wody, 1-2 laski cynamonu, 2 gwiazdki anyżu, pół pomarańczy, suszona gruszka, pół garści suszonych moreli i śliwek. 3 obrane plastry dyni. Jak przygotować dynię w syropie? Należy zagotować wodę z cynamonem i anyżem. Następnie obrać pomarańczę i pokroić w plastry. Gruszki pokroić wzdłuż. Suszone owoce i dynię wrzucić do syropu i gotować na wolnym ogniu do czasu, gdy owoce i dynia nasiąkną syropem. Na koniec należy dodać plastry pomarańczy i chwile pogotować.

Odmiany dyni

Dynia ma kilka odmian. Jedną z nich jest dynia pastewna. Poza tym występują dynia hokkaido, piżmowa, prowansalska, makaronowa, biała, niebieska, olbrzymia i ozdobna.

Dyniowate warzywa lista

Poza dynią występują jeszcze inne dyniowate warzywa, które charakteryzują się długimi łodygami. Do najczęściej uprawianych warzyw dyniowatych należą: ogórek, dynia i cukinia. Poza tym do tej grupy należą jeszcze melony, arbuzy oraz patisony.

Jak łatwo obrać dynię?

Jak obrać dynię ze skórki? Do obrania dyni potrzebny jest duży ostry nóż, który przyda się przy odcinaniu końcówek oraz obieraczka do warzyw. Przy dyni, która ma niezbyt twardą skórę wystarczy odciąć ogonek za pomocą noża, to samo należy zrobić ze spodem. Następnie przekroić dynię na pół, wydrążyć pestki i zeskrobać obierakiem lub nożykiem skórę kawałek po kawałku. Przy trudnych odmianach można odciąć obie końcówki, przekroić dynię na pół, wydrążyć pestki i podzielić na kilka kawałków, następnie włożyć do piekarnika na pół godziny i piec w temperaturze 180 stopni C. Po wyjęciu z piekarnika skórę ściągnąć widelcem lub nożykiem. Odmianą dyni, której nie trzeba obierać jest dynia hokkaido. Jej skóra jest miękka i jadalna.

Jak ugotować dynię?

Dynię można ugotować. Należy ją przekroić, obrać i wydrążyć pestki. Następnie pokroić w kostki. 1/2 szklanki wody zagotować ze szczyptą soli. Po zagotowaniu włożyć pokrojoną dynię i gotować pod przykryciem 15-20 minut. Po ugotowaniu wyłożyć na talerz i podać z ulubionym dodatkiem.

Pikle z dyni

Jednymi z przysmaków, które można zrobić z dyni są pikle. Do ich przygotowania potrzebne będą: miąższ z dyni, ocet jabłkowy, woda, 2 płaskie łyżeczki soli na każdy litr zalewy. Można dodać goździki. Należy pokroić dynię w kostkę. Wodę wymieszać z octem i solą i doprowadzić do wrzenia. Dodać dynię i gotować 5 minut bez przykrycia. Pokrojone warzywo wrzucić do słoika i zalać zalewą. Słoiki zamknąć i odstawić w chłodne miejsce na minimum miesiąc dopiero, gdy zalewa wystygnie.

Sezon na dynie

Sezon na dynię trwa od września do listopada. Niektórzy mówią potocznie o dyni i nazywają ją bania. W gwarze poznańskiej dynię nazywa się korbal. Dynia ma w sobie wiele składników, które są wzmocnieniem układu odpornościowego. Dynie mają też dobry wpływ na oczy, błonę śluzową i skórę. Dobrze jest sprawdzić, czy dynia, którą planujemy kupić jest dobra. Warto w nią postukać i ustalić, czy jest już dojrzała. Gdy tak jest wydaje głuchy odgłos, a skórka powinna być twarda i bez uszkodzeń. Do gotowania najlepiej nadają się dynie hokkaido i piżmowa.

Meta: Owoc czy warzywo – dowiedz się, czym jest dynia i jakie pyszne potrawy można z niej stworzyć.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *