Łopian – jakie ma właściwości i jak możesz wykorzystać go w kuchni?

Łopian większy jest rośliną dziko występującą w strefie umiarkowanej. W Polsce jest bardzo popularnym chwastem, który preferuje tereny średnio nasłonecznione lub znajdujące się w pełnym słońcu. Zwykle rośnie na obszarach miejskich lub obrzeżach skupisk ludzkich. Łopian wykształca grube korzenie palowe oraz liście, które posiadają działanie lecznicze oraz znajdują zastosowanie w kuchni i kosmetyce. 

Jakie gatunki łopianu można spotkać w Polsce?

Najbardziej popularnym gatunkiem, który występuje w naszym kraju jest łopian większy. Jego wygląd jest dość charakterystyczny, dlatego nie sposób pomylić go z inną rośliną. Posiada on bardzo duże, mięsiste liście, a w porze kwitnienia, która przypada w sierpniu wykształca wysokie, wyraziście różowe kwiaty. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce popularne pod nazwą ,,dziady”. Są one uciążliwe dla ludzi oraz zwierząt, ponieważ łatwo przyczepiają się do ubrań i futra rozsiewając się w ten sposób. Pozostałe gatunki łopianu jakie można spotkać na naszych terenach w stanie dzikim to łopian mniejszy, łopian pajęczynowaty oraz łopian gajowy.

Łopian, właściwości lecznicze

Łopian większy posiada właściwości lecznicze, dlatego bez wątpienia warto go znać. Surowcem, który można wykorzystać do przygotowywania mieszanek ziołowych, odwarów i naparów jest korzeń. Zawiera on dużą ilość inuliny związku, który pobudza metabolizm oraz posiada działanie wspomagające przemianę materii. Jest on zalecany osobom zmagającym się z otyłością oraz chorobami przemiany materii. Oprócz tego warto wspomnieć o korzystnym wpływie korzenia łopianu na wątrobę oraz nerki. Właściwości korzenia łopianu w oczyszczaniu organizmu z toksyn są bardzo duże.

Łopian większy można stosować także na skórę przy trudno gojących się ranach, przebarwieniach czy zmianach skórnych. Dzięki działaniu antybakteryjnemu przyspiesza on gojenie się ran oraz ma korzystny wpływ na skórę. Zastosowanie korzenia łopianu jest jednak o wiele większe, ponieważ stanowi on także dodatek do wielu kosmetyków takich jak szampony czy odżywki.

Jakie zastosowanie mają liście łopianu?

Łopian posiada także zastosowanie w kuchni. Młody liść łopianu można używać w formie gotowanej lub zapiekanej. W niektórych krajach przyrządza się z jego dodatkiem potrawę bardzo podobną do polskich gołąbków. Warto jednak pamiętać, że starsze liście łopianu mogą być ciężkostrawne, dlatego nie zaleca się ich spożywania. Do przygotowywania dań należy więc używać świeżych, młodych liści, najlepiej wiosennych.

Łopian, liście jak zrobić z nich dodatek do gołąbków?

Gołąbki zawijane w liście łopianu to potrawa analogiczna do zwyczajnej wersji tego dania. Liście należy pozyskiwać z terenów czystych, a przed przyrządzeniem należy je dokładnie umyć. Przed zawijaniem warto uprzednio podgotować je przez kilka minut, aby zmiękły. Następnie trzeba wyłowić liście i zawinąć w nie farsz. Można przygotować gołąbki w kilku wersjach, wegańskiej z kaszą gryczaną i pieczarkami lub mięsnej na bazie mielonego indyka i ryżu. Gotowe gołąbki należy wyłożyć blisko siebie na dnie garnka oraz zalać przecierem pomidorowym i wodą. Teraz pozostaje tylko posypanie przyprawami. Potrawa świetnie komponuje się z kurkumą, bazylią i cząbrem, a także z innymi ziołami o delikatnym smaku.

Sok z łopianu jakie ma właściwości?

Sok z łopianu posiada bardzo dużo niezwykłych właściwości. Przede wszystkim jest moczopędny i napotny, co warunkuje jego działanie oczyszczające dla organizmu. Dodatkowo można używać go jako środka wspomagającego w chorobach przemiany materii oraz stanach zapalnych. Zawartość ligniny w soku z łopianu warunkuje jego działanie przeciwzapalne oraz delikatnie przeciwbólowe, dlatego mogą korzystać z niego osoby cierpiące na schorzenia reumatyczne.

Jak przygotować sok z łopianu?

Przyrządzanie soku z łopianu nie jest trudne i czasochłonne. Przyrządza się go z korzeni rośliny, które można zebrać samemu, nie można ich dostać w sprzedaży. Po zbiorze korzeń należy oczyścić z ziemi i umyć, a następnie pokroić. Wyciskanie najlepiej zrobić przy pomocy sokowirówki lub wyciskarki. Pozyskany w ten sposób sok można pasteryzować lub pić w formie świeżej. Można przechowywać go w lodówce do 7 dni. Jeżeli chcemy osiągną efekt leczniczy należy pić sok z łopianu do 4 razy dziennie w dawce 50 – 60 kropli. Sok z łopianu powaga w poprawie wyglądu skóry oraz oczyszczaniu organizmu

Napar i odwar z łopianu większego

Jego przygotowanie jest jeszcze łatwiejsze niż wyciśnięcie soku. Suszony korzeń łopianu, uprzednio rozdrobniony należy zalać szklanką gorącej wody. Do przyrządzenia używamy 1 łyżki korzenia łopianu na 250 ml gorącej wody. Można przygotować także odwar. Wtedy należy przygotować 3 łyżki korzenia oraz dwie szklanki wody. Surowiec wsypujemy go małego rondelka i zalewamy ciepła wodą. Następnie gotujemy całość przez 4-5 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Na końcu zarówno w przypadku odwaru jaki i naparu należy przecedzić herbatkę przez sitko.

Łopian większy to mało doceniana roślina, która posiada niesamowite właściwości dla ludzkiego organizmu. Jest łatwo dostępna pod warunkiem, że dobrze poznamy jej wygląd. Z pewnością warto więc wybrać się w sezonie wiosennym lub jesiennym na zbiory, które pomogą nam w przyjemny, naturalny i ekonomiczny sposób wesprzeć nasze zdrowie oraz wygląd.

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *