Nalewka z orzecha włoskiego – wszystko, co musisz wiedzieć

Warto mieć pod ręką specyfik, który nie tylko świetnie smakuje, ale również pomaga na wiele dolegliwości. Takim specyfikiem jest orzech włoski i wszystkie specyfiki z niego zrobione. W końcu nalewka z orzecha włoskiego to napój znany nie od dziś. I wcale nie musisz iść do sklepu, aby jej skosztować. Przepis jest prosty jak budowa cepa… albo orzecha. Jak dobrze zrobić nalewkę z orzechów włoskich? Jaki kolor powinna mieć nalewka z orzecha włoskiego? Na jakie dolegliwości pomaga? Kiedy można zbierać orzechy na nalewkę? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego!

Jak zrobić nalewkę z orzecha włoskiego?

Przepisów jest wiele, jednak my wykorzystamy stary i sprawdzony przepis oraz drugi w wersji nieco bardziej urozmaiconej. Jak zrobić nalewkę z orzechów włoskich? Bardzo prosto!  Aby ją przygotować, wystarczy kilka prostych kroków. Wszystko, co musisz wiedzieć, zebraliśmy tutaj. Zacznijmy od wersji podstawowej:

  • Pokrój mniej więcej 10 jeszcze niedojrzałych zielonych orzechów w drobne kawałki,
  • Wsyp je do odpowiedniego słoja i zasyp połową szklanki cukru (ok. 100 g),
  • Po odczekaniu 2 tygodni możesz zalać całość półlitrową wódką,
  • Kiedy już zalejesz całość, to odstaw słój w ciemnym miejscu,
  • Odczekaj 3-4 tygodnie,
  • Odcedź i… smacznego!

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Przepis urozmaicony:

  • 10 zielonych orzechów pokrój na drobno,
  • zalej całość półlitrową żytniówką,
  • dla urozmaicenia dodaj laskę cynamonu, 2-3 goździki oraz 200 g brązowego cukru (lub inne ulubione przyprawy),
  • odstaw na 3-4 tygodnie w zaciemnione miejsce, od czasu do czasu często potrząsając zawartością,
  • przefiltruj, odstaw na kilka miesięcy do leżakowania.

Aha, nie zapomnij o rękawiczkach – orzechy lubią brudzić i lepić dłonie. Podobnie jak cukier, chociaż nie jest on wymogiem.

Nalewka z orzecha włoskiego bez cukru – wersja dla cukrzyków

Nalewka z orzecha włoskiego lub prosty napar z liści orzechów włoskich to produkty jak najbardziej przyjazne cukrzykom. To bardziej lekarstwa, niż alkohol, jednak w procesie ich wytwarzania cukier to rzecz zbędna. Jak zrobić wersję bez cukru? Będą Ci potrzebne następujące składniki:

  • 15 do 25 sztuk orzechów włoskich zielonych (liczba orzechów zależy od ich wielkości)
  • 0,5 litra wódki,
  • 0,5 litra spirytusu

Krok po kroku:

  • Orzechy należy dobrze oczyścić pod bieżącą wodą,
  • Zblenduj je lub pokrój w drobną kostkę,
  • Pokrojone w ten sposób orzechy włoskie włóż do wybranego naczynia,
  • Zalej całość spirytusem zmieszanym z wódką,
  • Odstaw w ciemne miejsce na 4-6 tygodni,
  • Mieszaj zawartość od czasu do czasu,
  • Jeśli uzyskasz ciemnobrązowy odcień to znak, że wszystko jest dobrze,
  • Przefiltruj i odstaw do butelek na kilka miesięcy,
  • Gotowe!

Brawo, teraz już wiesz, jak powinna wyglądać dobra nalewka orzechowa. Stworzona w ten sposób nalewka z orzecha włoskiego przypadnie Ci do gustu – gwarantujemy to! Choć smak to jedno, warto pić tego rodzaju alkohol, ponieważ nalewka orzechowa świetnie wpływa, np. na żołądek. 

Nalewka z orzecha włoskiego – na co pomaga?

Prozdrowotnych właściwości orzechówki jest wiele. Trzeba wspomnieć, że orzech włoski i jego lecznicze właściwości były wykorzystywane już w czasach starożytnych. Wyrobami z orzechów Grecy leczyli przykładowo kamicę żółciową i zapalenie nerek. Z kolei Rzymianie byli przekonani, że olej z orzechów włoskich skutecznie neutralizuje wszelkiego rodzaju trucizny. Za czasów średniowiecza orzech włoski uważano za źródło płodności.

W każdej historii tkwi ziarno (a raczej orzech) prawdy, ponieważ obecna medycyna potwierdziła dobroczynne właściwości orzechów włoskich. Najbardziej i najczęściej wytwarzany jest napar oraz nalewka orzechowa. Wyroby te stosuje się w nieżycie jelit i żołądka oraz grypach żołądkowych. Liczne badania dowodzą, że orzech świetnie działa na zapalenia okolic intymnych, zapalenia skóry, a nawet uporczywe żylaki. Moc działania zależy jednak od kilku czynników – kiedy zaczniesz zbierać orzechy włoskie oraz od pogody.

Kiedy zbierać orzechy na nalewkę?

Orzechy włoskie należy zbierać, póki są jeszcze miękkie. Dzięki temu będziesz mógł łatwo je pokroić. Kiedy zbierać orzechy włoskie? Według wielu znawców orzechy włoskie na nalewkę powinieneś zbierać najpóźniej na początku lipca. W tym okresie włoskie orzechy powinny być jeszcze wystarczająco niedojrzałe: miękkie o zielonym zabarwieniu. Możesz też poczekać, kiedy samoistnie zaczną spadać z drzew – wtedy ich zielona otoczka z łatwością pęka, przez co możesz łatwo oddzielić je od reszty łupiny. A jeśli natrafisz na twarde osobniki, to pamiętaj o zaopatrzeniu się w dobry nóż. Najlepiej nie ze stali, ponieważ zrobiona w ten sposób nalewka na zielonych orzechach włoskich może mieć posmak metalu.

A jeśli w Twojej okolicy nie rosną orzechy włoskie (nie ma się co dziwić – w końcu czasem można spotkać drzewa, na których rosną orzechy włoskie, jednak nie jest to zbyt częsty widok w naszym kraju), to zawsze możesz udać się do sklepu po nalewkę z orzechów włoskich. Pamiętaj jedynie, aby wybierać dobre sklepy, bo potem możesz żałować. A szkoda nalewki.

Nalewka z orzecha włoskiego – gdzie kupić?

Najlepiej wybrać specjalistyczne sklepy alkoholowe, które będą gwarantem jakości nalewki. Możliwości jest wiele – możesz sugerować się zarówno cenami, jak i opiniami klientów. Chyba że czujesz się wystarczająco na siłach, aby spróbować zrobić alkohol samodzielnie. Bo w końcu to właśnie nalewka z orzecha zielonego wytworzona własnymi rękami smakuje najlepiej. Nawet tymi w rękawiczkach. Mamy nadzieję, że teraz wiesz już wszystko na temat nalewek z orzecha włoskiego. Smacznego!

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *